Egzamin ósmoklasisty 2020. Rozpoczął się test z języka polskiego

O godzinie 9 rozpoczął się pierwszy spośród trzech egzaminów ósmoklasisty. Uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej mierzą się dziś z testem z języka polskiego. Napisze go ponad 347 tysięcy osób.

Przypomnijmy, że egzamin ósmoklasisty 2020 miał się odbyć w kwietniu, jednak ze względu na pandemię koronawirusa konieczne było jego przesunięcie. Ministerstwo Edukacji Narodowej zadecydowało, że odbędzie się on według poniższego harmonogramu:

  • wtorek 16 czerwca - egzamin z języka polskiego,
  • środa 17 czerwca - egzamin z matematyki,
  • czwartek 18 czerwca - egzamin z języka obcego.

Wszystkie wymienione wyżej egzaminy rozpoczynają się o godzinie 9 rano. Egzamin z języka polskiego potrwa 120 minut, z matematyki 100 minut, a z języka obcego - 90 minut. Arkusze egzaminacyjne będą publikowane w dniu danego egzaminu około godziny 13. Będzie można je znaleźć na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych. 

Zobacz wideo To jeszcze nie koniec pandemii. Nadal trzeba przestrzegać tych zasad

Egzamin ósmoklasisty 2020. O jakich zasadach bezpieczeństwa trzeba pamiętać?

Egzamin ósmoklasisty 2020 - podobnie jak tegoroczna matura - odbywa się w ścisłym reżimie sanitarnym. Zdający muszą pamiętać m.in. o zachowaniu półtorametrowego dystansu od innych osób oraz zasłanianiu ust i nosa. Uczniowie mogą zdjąć maseczki i inne zasłony twarzy, dopiero gdy zajmą miejsce przy ławce, przy której napiszą test. Ósmoklasiści muszą także przynieść swoje przybory piśmiennicze, bo pożyczanie długopisów, linijek i kalkulatorów od innych osób będzie niemożliwe. Szkoły mogą zapewnić takie przybory uczniom, ale muszą zostać one poddane dezynfekcji. Istotne jest także to, że rodzice i opiekunowie dzieci nie mogą wejść ze swoimi podopiecznymi na teren szkoły. 

Więcej o: