Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty 2020? Co można ze sobą zabrać? Kiedy się zacznie?

Już we wtorek 16 czerwca rozpocznie się egzamin ósmoklasisty. Ze względu na epidemię koronawirusa odbędzie się on z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa, które przygotowały Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny.

Przypomnijmy, że egzamin ósmoklasisty miał zostać przeprowadzony w dniach 21-23 kwietnia, jednak ze względu na epidemię koronawirusa został przesunięty na późniejszy termin. Ministerstwo Edukacji Narodowej zadecydowało, że uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej będą pisać trzy egzaminy według poniższego harmonogramu:

  • język polski - wtorek 16 czerwca, godzina 9,
  • matematyka - środa 17 czerwca, godzina 9,
  • język obcy - czwartek 18 czerwca, godzina 9,

Wypełnione przez ósmoklasistów testy zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 31 lipca 2020 roku (piątek). Tego samego dnia uczniowie otrzymają zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty będą publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych. Będą dostępne około godziny 13 w dniu przeprowadzenia danego egzaminu.

Zobacz wideo Czy luzowanie obostrzeń i odmrażanie gospodarki były przedwczesne?

Egzamin ósmoklasisty - zasady bezpieczeństwa

Egzamin ósmoklasisty 2020 będzie wyjątkowy nie tylko ze względu na późniejszy termin, lecz także z uwagi na konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa przez zdających. Podobnie jak maturzyści, ósmoklasiści będą musieli zachować co najmniej dwumetrowy dystans od swoich kolegów i nauczycieli. Na terenie szkoły będą musieli także zasłaniać usta i nos. Maseczkę lub inną zasłonę twarzy będą mogli zdjąć dopiero po zajęciu wyznaczonego miejsca, przy którym napiszą test. Przy każdej sali egzaminacyjnej znajdą się też płyny do dezynfekcji, których uczniowie powinni używać.

Egzamin ósmoklasisty. Co można ze sobą zabrać?

Aby minimalizować możliwość zakażenia, uczniowie powinni przynosić na egzamin jak najmniej przedmiotów. Książki, telefony, a także maskotki przynoszące szczęście należy zostawić w domu. Zdający powinni jednak pamiętać o niezbędnych przyborach do pisania. W tym roku nie będzie wolno pożyczać sobie długopisów, kalkulatorów czy linijek, dlatego trzeba przynieść takie przybory ze sobą. Warto także wziąć ze sobą butelkę wody, bo w tym roku szkoły nie zapewniają napojów. Zdającemu będzie także potrzebny dokument potwierdzający jego tożsamość. 

Więcej o: