Matura 2020. "Wesele" i wiersz Anny Kamieńskiej na egzaminie z języka polskiego

W poniedziałek 8 czerwca rano maturzyści przystąpili do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Oficjalne arkusze CKE opublikowane zostaną po godzinie 14:00, jednak już teraz maturzyści zdradzili, z jakimi tematami przyszło im się zmierzyć na teście.
Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?

Do matury z języka polskiego na poziomie podstawowym podeszło 272 tysiące absolwentów liceów i techników. Egzamin zakończył się około godziny 12:00 i według dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej przebiegł bez żadnych zakłóceń.

Matura 2020 z języka polskiego - "Wesele" i wiersz Anny Kamieńskiej na poziomie podstawowym

Egzamin podstawowy z języka polskiego trwał 170 minut. Aby zdać maturę z tego przedmiotu uczniowie muszą uzyskać co najmniej 30 proc. poprawnych odpowiedzi. Test składał się z części zamkniętej oraz pytań otwartych, które co roku budzą najwięcej emocji wśród uczniów.

W tym roku uczniowie mogli wybrać między dwoma tematami pytań otwartych. Jedno z nich dotyczyło "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Jak podaje TVN24 maturzyści mieli przeanalizować to, jak wprowadzenie elementów fantastycznych może wpływać na przesłanie utworu. Do wyboru był też wiersz Anny Kamieńskiej pt. "Daremne".

Arkusze maturalne będą udostępniane około dwóch godzin po zakończeniu egzaminu na danym poziomie. Można je znaleźć na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: cke.gov.pl/egzamin-maturalny.

Dziś o godzinie 14:00 chętni uczniowie napiszą też maturę z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Taką formę testu wybrało 60,5 tysiąca tegorocznych absolwentów. Z przedmiotów obowiązkowych jest jeszcze egzamin z matematyki oraz języka obcego na poziomie podstawowym. 

Więcej o: