Maseczki na maturę 2020. Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują? Czy uczniowie muszą być w maseczkach?

Od poniedziałku w Polsce rozpoczynają się egzaminy maturalne. W tym roku wyjątkowo matura odbędzie się w nieco zmienionej formie. Jedną ze zmian jest między innymi obowiązek noszenia maseczek.
Zobacz wideo Znane są już terminy matur 2020. Oto daty

Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju egzaminy maturalne w tym roku odbyły się później niż w minionych latach. Uczniowie, ale też nauczyciele muszą przestrzegać nowych zasad reżimu sanitarnego.

Matura 2020 i maseczki. Czy trzeba mieć zasłonięte usta i nos podczas pisania testu?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej podczas pisania matury uczniowie nie będą musieli nosić maseczek. - Noszenie maseczek w trakcie egzaminu nie będzie obowiązkowe. Oczywiście ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie ma - wyjaśniał szef MEN Dariusz Piontkowski.

Uczniowie muszą jednak zabrać na egzamin maseczkę. Zasłonięte usta i nos muszą mieć podczas wejścia do i ze szkoły oraz podczas całego pobytu na terenie placówki. Maseczka musi być założona także przy wejściu na salę egzaminacyjną oraz po wyjściu z niej.

Uczeń może ściągnąć maseczkę dopiero po tym, jak zajmie swoje miejsce na sali. Maseczka musi zostać założona w momencie, gdy do ucznia podchodzi nauczyciel (np. podczas zgłoszenia problemu, pytania czy oddania karty przed terminem) czy wyjścia ucznia do toalety.

Dodatkowo podczas wpuszczania uczniów na salę członek komisji może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy, by zweryfikować tożsamość zdającego. Musi jednak wtedy zostać zachowany odstęp wynoszący co najmniej 1,5 metra.

Więcej o: