Ruszają próbne matury. Skąd pobrać arkusz CKE? Czy egzamin jest na ocenę?

W dniach 2-8 kwietnia odbędą się próbne matury. Tegoroczni maturzyści będą mogli je pobrać ze stron Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych, a następnie wypełnić w domu.

Matura próbna 2020 odbędzie się zdalnie. Arkusze egzaminacyjne będą publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (TUTAJ) oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych. Egzamin próbny jest nieobowiązkowy i nie wystawia się za niego ocen.

Matury próbne 2020. Kiedy będą dostępne rozwiązania?

Arkusze maturalne będą publikowane o godzinie 9 i 14. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik wyjaśnił, że właściwa matura trwa prawie trzy tygodnie, a próbne arkusze zostaną zamieszczone w ciągu pięciu dni.

- Pogrupowaliśmy przedmioty według tego, jak duże jest prawdopodobieństwo, że takie przedmioty mogłyby być połączone. Na przykład jutro (tj. dziś, 2 kwietnia) język polski na poziomie podstawowym, bo to piszą wszyscy. Natomiast o godzinie 14.00 język polski rozszerzony i fizyka, bo niewiele osób wybiera takie połączenie - polski i fizyka na poziomie rozszerzonym - powiedział dyrektor CKE w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową.

Podobnie jak przy próbnym egzaminie ósmoklasisty, maturzyści powinni rozwiązać zadania samodzielnie w przeznaczonym na to czasie, a następnie wysłać rozwiązanie swoim nauczycielom w uzgodniony wcześniej sposób. Dyrektorzy otrzymają zasady oceniania, które przekażą nauczycielom. CKE opublikuje rozwiązania 15 kwietnia. Będą dostępne na jej stronie internetowej.

Zobacz wideo Czym jest edukacja seksualna?
Więcej o: