MEN podało terminy próbnych egzaminów ósmoklasisty - testy odbędą się zdalnie

Komisje egzaminacyjne przygotowują już materiały do przeprowadzenia próbnych egzaminów ósmoklasisty. Już teraz wiadomo, że odbędą się one zdalnie. Arkusze dostępne będą na stronach internetowych na początku przyszłego tygodnia.
Zobacz wideo Szkoła małych filozofów - trailer | 16. Millennium Docs Against Gravity

Przygotowaniem testów zajmuje się Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne. Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało już, w jakich terminach odbędą się próbne egzaminy.

Próbny egzamin ósmoklasisty - w jakich terminach się odbędzie?

Uczniowie szkół zainteresowanych próbnymi testami przeprowadzą egzaminy od poniedziałku 30 marca do środy 1 kwietnia. Próbny egzamin ósmoklasisty odbędzie się w formie zdalnej. Arkusze dostępne będą na stronach internetowych CKE i OKE około godziny 9:00. Egzaminy przeprowadzone zostaną z następujących przedmiotów:

  • język polski - poniedziałek 30 marca
  • matematyka - wtorek 31 marca
  • języki obce nowożytne - środa 1 kwietnia

Egzamin z języka obcego obejmuje do wyboru języki angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski. Arkusze mają być dostępne w wersji standardowej, jak i dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Dostępne będą także nagrania w formacie mp3 do zadań z rozumienia ze słuchu, co wykorzystywane będzie w przypadku egzaminu próbnego z języka obcego.

Próbny egzamin ósmoklasisty - testy pisane będą zdalnie. Jak ma wyglądać próbny egzamin?

Wskazane jest, aby uczniowie - po pobraniu materiałów ze strony CKE lub wybranej OKE - rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę/nauczyciela formie, np. w pliku w edytorze tekstów, na wydruku (należy jednak pamiętać, że nie każdy uczeń dysponuje w domu drukarką), korzystając z karty odpowiedzi, która będzie zamieszczona na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo albo odręcznie) lub na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.

- napisało MEN w komunikacie. Rozwiązane testy mają być wysłane do nauczycieli przez e-mail. CKE przygotowała również zasady oceniania testów, które przekazane będą dyrektorom szkół, a później nauczycielom. Zasady oceniania udostępnione zostaną na stronie CKE do 8 kwietnia.

Zgodnie z rozporządzeniem rządu od 12 marca do piątku 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Oznacza to, że dzieci wrócą do szkół najwcześniej po Świętach Wielkanocnych. Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania zdalnego. Egzamin ósmoklasisty ma odbyć się 21-23 kwietnia.

Więcej o: