Zakończenie roku szkolnego. Uczniowie będą mieli rekordowo długie wakacje

Uczniowie odbiorą dziś świadectwa szkolne podsumowujące rok szkolny 2018/2019 i tym samym dla nich rozpoczną się wakacje. Przerwa od nauki będzie w tym roku rekordowo długa i potrwa 74 dni.
Zobacz wideo

W środę 19 czerwca świadectwa odbierze prawie 5 milionów uczniów z ponad 26 tysięcy szkół w całej Polsce. Tego dnia rozpoczną też najdłuższe od lat, bo trwające 74 dni, wakacje. Do nauki uczniowie wrócą w poniedziałek 2 września.

Dziś zakończenie roku szkolnego 2018/2019. Wakacje potrwają aż 74 dni

Tak długi odpoczynek możliwy jest dzięki rozporządzeniu ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, który zakłada przesunięcie zakończenia roku szkolnego z 21 na 19 czerwca. Wszystko z powodu wypadającego w czwartek Bożego Ciała - Jeżeli przed piątkiem, który w sposób tradycyjny kończy zajęcia szkolne pojawia się dzień wolny, to wówczas można te zajęcia zakończyć w środę poprzedzającą dzień wolny.

Rok szkolny 2018/2019 nie był dla uczniów, rodziców ani nauczycieli najłatwiejszym okresem: minął on pod znakiem strajku nauczycieli, kumulacji roczników, trudnej rekrutacji do liceów i techników oraz likwidacji gimnazjów. W tym roku odbył się pierwszy po reformie oświaty egzamin ósmoklasisty oraz ostatni egzamin gimnazjalny. Dodatkowo w minionym roku szkolnym rodzice uczniów otrzymali 300 złotych na zakup wyprawki dla dziecka (program Dobry Start) - według deklaracji ministra edukacji projekt ten będzie kontynuowany, a wnioski o pieniądze na wyprawkę na nowy rok szkolny można składać od 1 lipca.

Więcej o: