Egzamin gimnazjalny 2019. Czy się odbędzie? Co ze sobą zabrać?

Dziś o 9:00 rano rozpocznie się pierwszy z trzech egzaminów gimnazjalnych. W środę 10 kwietnia uczniowie ostatnich klas gimnazjów przystąpią do egzaminu z przedmiotów humanistycznych. Egzamin odbędzie się pomimo strajku nauczycieli.
Zobacz wideo

Egzamin gimnazjalny trwa trzy dni. 10 kwietnia uczniowie rozwiążą test z języka polskiego, historii i WOS-u, 11 kwietnia z matematyki i przedmiotów przyrodniczych, a 12 kwietnia - z wybranego nowożytnego języka obcego. To ostatni egzamin gimnazjalny w polskich szkołach. Z dniem 1 września gimnazja znikną z polskiego systemu oświaty.

Egzamin gimnazjalny 2019. Czy egzamin się odbędzie? MEN uspokaja

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Centralna Komisja Egzaminacyjna zapewniają, że egzaminy gimnazjalne nie są zagrożone, a do pracy w komisjach egzaminacyjnych zgłosiło się kilka tysięcy osób z wykształceniem pedagogicznym.

Szef CKE Marcin Smolik zapewnił, że Komisja jest gotowa do przeprowadzenia egzaminów, a arkusze egzaminacyjne są wydrukowane i gotowe do wysłania do szkół, co zostanie wykonane zgodnie z harmonogramem, ponieważ nie ma możliwości zawieszenia egzaminów. Dodał, że do egzaminów są też przygotowane Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Szef CKE wyraził nadzieję, że mimo trwającego strajku nauczyciele wrócą do dzieci i pomogą w przeprowadzeniu egzaminów.

Egzamin gimnazjalny 2019. Co zabrać na salę egzaminacyjną?

Uczniowie przystępujący do egzaminu gimnazjalnego powinni mieć ze sobą dwie rzeczy - dokument potwierdzający tożsamość (np. legitymację szkolną, paszport lub dowód tymczasowy) oraz czarny długopis. Niedozwolone jest wnoszenie na salę egzaminacyjną słowników, kart ze wzorami, a nawet talizmanów i pluszowych zabawek, które mają przynosić szczęście.

Więcej o: