Egzamin gimnazjalny 2019 już jutro - co trzeba wziąć na egzamin gimnazjalny?

Egzamin gimnazjalny 2019. Uczniowie przez trzy dni egzaminów sprawdzą swoją wiedzę z zakresu przedmiotów humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych oraz z języka obcego. Jakie przedmioty można wziąć ze sobą na testy?
Zobacz wideo

Z niektórymi przedmiotami uczniowie nie zostaną wpuszczeni na salę, gdzie odbywać się będzie egzamin gimnazjalny. Czego ze sobą nie zabierać, by uniknąć stresu przed rozpoczęciem testów?

Egzamin gimnazjalny ma na celu sprawdzenie umiejętności i wiedzy uczniów. Przeprowadzony jest w zakresie przedmiotów zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla gimnazjów. W tym roku egzamin odbywać się będzie od 10 do 12 kwietnia. Pierwszy test dotyczyć będzie części humanistycznej, w której zawarte będą pytania z historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego. Kolejny egzamin przeprowadzony będzie z zakresów matematyki i przedmiotów przyrodniczych. Ostatni sprawdzi poziom znajomości języka obcego nowożytnego wśród uczniów.

Co można zabrać na egzamin gimnazjalny?

Każdy uczeń musi zabrać ze sobą długopis lub pióro o czarnym tuszu. Najlepiej wziąć ze sobą dodatkowy długopis gdyby pierwszy z nich się wypisał. Także długopisem wykonuje się rysunki, które mogą pojawić się w zadaniach w części matematyczno-przyrodniczej: nie ma więc konieczności zabierania na egzamin ołówka. W drugim dniu egzaminu potrzebna może być też linijka.

Długopis z czarnym tuszem i linijka są więc jedynymi przyborami, które przydadzą się uczniom podczas egzaminów. Dodatkowe materiały przyznawane są tylko uprawnionym osobom - z komputerów lub specjalnego oprogramowania mogą korzystać np. osoby słabowidzące i niewidome. Osoby chore, ze względu na zalecenie lekarza, mogą na egzamin zabrać leki lub sprzęt medyczny.

Żaden z uczniów nie może na egzamin przynieść telefonu komórkowego lub kalkulatora. Piszący mogą nie zostać wpuszczeni na test, jeśli będą chcieli wejść na egzamin z maskotką lub figurką "na szczęście". W zależności od szkoły nauczyciele mogą się zgodzić (lub nie zgodzić) na wniesienie na egzamin chusteczek. Zazwyczaj musi być to fabrycznie zamknięte opakowanie lub chusteczki bez opakowania tak, by nie dało się w nich schować ściąg.

Więcej o: