Egzamin gimnazjalny 2019. Strajk nauczycieli może wpłynąć na jego termin

Egzamin gimnazjalny 2019. W poniedziałek 8 kwietnia rozpoczął się bezterminowy strajk nauczycieli, który według zapowiedzi organizatorów, ma być kontynuowany aż do skutku. Czy protest nauczycieli może wpłynąć na termin przeprowadzenia zbliżających się egzaminów gimnazjalnych?
Zobacz wideo

Egzaminy gimnazjalne odbywać się będą w tym roku od 10 do 12 kwietnia. W tym samym czasie najprawdopodobniej nadal trwać będzie protest nauczycieli, który ma zostać zawieszony dopiero po porozumieniu się Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych z rządem. W niedzielę 7 kwietnia odbyły się ostatnie rozmowy w tej sprawie, które niestety nie przyniosły kompromisu. Oznacza to, że strajk nauczycieli będzie trwał aż do skutku i na razie nie jest znana data zakończenia protestu.

Egzamin gimnazjalny 2019, a strajk nauczycieli

Zgodnie z wynikami referendum, które przeprowadzone zostało w placówkach oświatowych, do strajku przyłączy się około 80 procent szkół i przedszkoli. Jeśli przedstawiciele związków zawodowych i rządu nie dojdą do porozumienia, to przygotowania do najbliższych egzaminów gimnazjalistów i ósmoklasistów (15-17 kwietnia) mogą być utrudnione. W rozmowie z radiem TOK FM prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zapowiedział, że dyrektor szkoły lub CKE nie mogą zmusić protestującego nauczyciela do przeprowadzenia egzaminu: "Jeżeli nauczyciel podjął decyzję o strajku, nie można go zmusić do tego, aby on nagle zapomniał przez te dwie godziny, że strajkuje i ruszył do egzaminowania". 

W związku ze strajkiem minister edukacji Anna Zalewska wydała rozporządzenie, które ma zwiększyć szansę na przeprowadzenie egzaminów mimo strajku nauczycieli. W skład komisji edukacyjnej będą mogły wejść osoby mające uprawnienia pedagogicznie i niepracujące w danej szkole - dotyczy to m.in. emerytowanych nauczycieli. Jednak jeśli szkoła nie skompletuje komisji egzaminacyjnej, to wtedy taki egzamin nie będzie mógł się odbyć.

Egzamin gimnazjalny ma trwać od 10 do 12 kwietnia. W tym terminie mają odbyć się kolejno testy z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i egzamin z języka obcego nowożytnego. Termin dodatkowy egzaminu został przydzielony przez Centralną Komisje Egzaminacyjną na 3,4 i 5 czerwca. Przesunięcie terminów byłoby problematyczne, ponieważ mogłoby utrudnić kolejne egzaminy - ósmoklasistów oraz licealistów.

Zobacz wideo
Więcej o: