Egzamin gimnazjalny 2019. Co będzie na egzaminie? Zadania z 2018 roku

Egzamin gimnazjalny 2019 zbliża się wielkimi krokami. Kiedy się odbędzie? Jakie zadania rozwiążą uczniowie ostatnich klas gimnazjów? Zaglądamy do harmonogramu i arkuszy egzaminacyjnych z ubiegłego roku
Zobacz wideo

Egzamin gimnazjalny to egzamin, do którego przystępują uczniowie ostatnich klas szkół gimnazjalnych. W tym roku odbędzie się on po raz ostatni, ponieważ w wyniku reformy edukacji gimnazja są "wygaszane". W ciągu trzech dni uczniowie zmierzą się z egzaminami sprawdzającymi ich wiedzę z trzech dziedzin - napiszą egzamin humanistyczny, przyrodniczo-matematyczny oraz poświęcony jednemu językowi obcemu.

Egzamin gimnazjalny - arkusze z 2018 roku

Wciąż nie wiadomo, jakie zadanie znajdą się na tegorocznym egzaminie gimnazjalnym, ale znane są arkusze z egzaminów gimnazjalnych z poprzedniego roku. Z jakimi pytaniami zmierzyli się gimnazjaliści w 2018 roku?

Egzamin gimnazjalny - część humanistyczna. Co było w 2018 roku?

Na egzaminie z języka polskiego zeszłoroczni gimnazjaliści przeczytali m.in. tekst Barbary Skargi "O godności", fragment książki Małgorzaty Musierowicz pt. "Tygrys i Róża" oraz wiersz Jonasza Kofty "Wyspa". Dłuższą formą pisemną, z którą musieli się zmierzyć zeszłoroczni absolwenci, była charakterystyka bohatera literackiego. Uczniowie mieli za zadanie wybrać postać, która kierował się
najważniejszą dla siebie wartością, dokonując życiowego wyboru.

Podczas egzaminu gimnazjalnego z WOS-u i historii w 2018 roku gimnazjaliści odpowiedzieli m.in. na pytania o demokrację bezpośrednią, historię Królestwa Polskiego czy przywileje szlacheckie. Test ten składał się z pytań typu A, B, C, D oraz takich, gdzie uczeń musiał stwierdzić, czy dane stwierdzenie jest prawdą, czy też fałszem.

Egzamin gimnazjalny - część matematyczno-przyrodnicza. Zadania z 2018 roku

W czasie egzaminu z przedmiotów przyrodniczych gimnazjaliści popisywali się wiedzą na temat ssaków i budowy ciała człowieka, tlenku azotu oraz wahadła matematycznego. Rozwiązywali także zadania w oparciu o mapę tras turystycznych i rysunek przedstawiający oświetlenie Ziemi. Podobnie jak w przypadku arkusza z historii i WOS-u, egzamin z przedmiotów przyrodniczych złożony był z zadań zamkniętych.

Większość zadań w arkuszu z matematyki to również zadania zamknięte. W zeszłym roku dotyczyły one m.in. obliczania procentów, wyciągania pierwiastków czy obliczania potęg. W 2018 roku było także kilka pytań z geometrii dotyczących obliczania kątów czy pola trójkąta. 

Egzamin gimnazjalny 2019 - harmonogram

Przypomnijmy, że wciąż nie wiadomo, czy egzamin gimnazjalny odbędzie się zgodnie z planem. Planowany przez ZNP strajk nauczycieli może sprawić, że egzaminy te zostaną przesunięte w czasie. Jeżeli jednak uda się zapobiec strajkowi lub uda się powołać komisje zastępcze, egzamin gimnazjalny 2019 odbędzie się według poniższego harmonogramu.

1.część humanistyczna 10.04.2019 (środa)

  • z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie – godz. 9:00
  • z zakresu języka polskiego – godz. 11:00

2. część matematyczno - przyrodnicza 11.04.2019 (czwartek)

  • z zakresu przedmiotów przyrodniczych – godz. 9:00
  • z zakresu matematyki – godz. 11:00

3. język obcy nowożytny 12.04.2019 (piątek)

  • na poziomie podstawowym – godz. 9:00
  • na poziomie rozszerzonym - godz. 11:00
Więcej o: