Kalkulator maturalny. Czy pomoże zdać maturę?

Kalkulator maturalny ma pomóc maturzystom w zdaniu matury ustnej z języka polskiego. Na czym polega działanie tego narzędzia i czy można mu w pełni zaufać?

Matura ustna w nowej formule nie polega już na przygotowaniu prezentacji, lecz na odpowiedzeniu na wylosowane pytanie na podstawie danego tekstu kultury. Maturzysta ma kwadrans na to, by przygotować wypowiedź. Potem komisja przeprowadza z nim krótką rozmowę odnośnie tematu. Taka forma egzaminu ustnego jest bardzo stresująca. Dlatego maturzyści szukają różnych sposobów na to, by zwiększyć swoje szanse na zdanie matury. Czy kalkulator maturalny jest jednym z nich?

Matura 2018. Arkusze z języka polskiego >>>

W czym ma pomóc kalkulator maturalny?

Kalkulator maturalny ma wyliczać prawdopodobieństwo wylosowania danego pytania na egzaminie ustnym. Dokonuje tego na podstawie godziny egzaminu, a także numeru, pod jakim dany maturzysta znajduje się na liście zdających. Kalkulator podaje pulę pytań, jakie rzekomo otrzyma zdający. Na stronie z kalkulatorem maturalnym dostępna jest lista tegorocznych tematów, jakie zarejestrowali dotychczas zdający egzamin ustny z języka polskiego. Stworzono również zakładkę z językami obcymi.

Kalkulator maturalny. Czy można mu zaufać?

Wynik otrzymany za pomocą kalkulatora maturalnego nie powinien być traktowany na poważnie. Pytania egzaminacyjne są tajne aż do momentu rozpoczęcia danej matury. Dlatego tego typu rozwiązania powinniśmy traktować jak każde inne "potwierdzone" przecieki maturalne. Co nie znaczy, że nie warto z niego korzystać – kalkulator maturalny może być dobrą formą treningu przed maturą ustną.

Życzenia pary prezydenckiej dla maturzystów

Więcej o: