Matura przyszłości. Od 2023 roku egzamin maturalny będzie trudniejszy

Matura ma być trudniejsza niż dotychczas. Zmieni się zasada zdawania egzaminu z przedmiotu dodatkowego. Mniej zadań będzie miało charakter testowy, a w kanonie lektur pojawi o wiele więcej pozycji.

Matura w zupełnie nowej formule zostanie po raz pierwszy napisana w 2023 roku przez uczniów obecnej VII klasy szkoły podstawowej. Podniesienie poziomu matury ma sprawić, że na powrót stanie się ona egzaminem elitarnym. Zmotywuje to również uczniów do tego, by lepiej się do niej przygotowali.

Matura 2018. Język polski na poziomie podstawowym >>>

Matura 2018. Matematyka na poziomie podstawowym >>>

Matura przyszłości. Zdawanie przedmiotu dodatkowego

Matura w obecnej wymaga napisania egzaminu z przynajmniej jednego dodatkowego przedmiotu, przy czym ważny jest każdy wynik. Od 2023 roku ma się to zmienić – żeby zdać maturę trzeba będzie uzyskać przynajmniej 30 proc. z egzaminu dodatkowego. Jeśliby zastosować ten warunek do ubiegłorocznych wyników matur, wówczas świadectwo egzaminu dojrzałości otrzymałoby jedynie 63 proc. zdających. Maturę w tamtym roku zdało 84 proc. uczniów.

Więcej pytań otwartych

Już za kilka lat na egzaminach maturalnych z przedmiotów humanistycznych pojawi się więcej pytań otwartych. Dotyczy to zwłaszcza języka obcego zdawanego na poziomie podstawowym. Obecnie w takim arkuszu jest tylko jedno zadanie otwarte. W przyszłości znajdzie się ono w każdej części matury pisemnej z języka obcego – przy zadaniach związanych ze słuchaniem, czytaniem, znajomością środków leksykalno-gramatycznych oraz pisaniem.

Matura 2023 – co z lekturami?

Matura z języka polskiego wymaga znajomości określonych lektur. Ich liczba na maturze ma się zwiększyć. Zdanie polonistów na ten temat jest podzielone. Zgadzają się z tym, że młodzież powinna czytać więcej, jednak nie po to, aby przyswoić jak największą liczbę szczegółów. Nauczyciele chcą, by szkoła uczyła samodzielnego myślenia. Według niektórych obszerna lista lektur może skończyć się tym, że uczniowie sięgać będą jedynie po streszczenia, a nauczyciele ograniczą się tylko do jednej interpretacji. To przestroga dla CKE, by pytania maturalne były tworzone z odpowiednim podejściem.

Życzenia pary prezydenckiej dla maturzystów

Więcej o:
Komentarze (3)
Matura. Spore zmiany już za kilka lat
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 1 raz 1

  Najgorsze to brak konsekwencji.
  Albo religia, albo samodzielne myślenie.

 • Na Mik

  0

  Idiotyzm idiotyzmem poganiany. Zaniedługo dojdzie do tego, że dziecko będzie wstawało do szkoły na 7 rano, będzie w niej siedziało do 16, a po szkole jeszcze w domu conajmniej do północy, żeby wyrobić z wszytskim. Weekendy też będzie miało pozajmowane nauką i nadrabianiem. Jak współczunnik zachorowań na depresję i tego typu choroby nie wzrośnie jeszcze bardzij w najbliższym czasie, to to będzie jakiś ewenement na skalę kraju (dosłownie! Tylko tu tak cudują)... Współczuję obecnym VII klasom i wszystkim za nimi... Już i tak obecne matury są dużo trudniejsze niż poprzednie, a tamte i tak nie były zdawane w 100%... Dramat... Naprawdę nie wiem, co MEN chce tym osiągnąć... Chyba aspołeczność i zaszczucie młodych ludzi, którzy mogliby coś w życiu osiągnąć, rozwinąć swoje pasje, co doprowadziłoby ich do kariery (np. sportowej), ale nie będą mieli na to czasu... KATASTROFA. Nic tylko żal gardło ściska. Ciekawe ilu z tych urzędasów byłoby w stanie zdać obecną maturę

 • coelka

  0

  Tak naprawdę organizacja szkół i zasady natury są mnie ważne. Ważne są programy,to czego dzieciaki mają się nauczyć by zdać zakłady do klasy i mature. A PiS pewnie z tego zrobi ideologicznie kościelna szopkę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX