Matura 2018. Mamy arkusze z WOS-u na poziomie rozszerzonym

Matura z WOS-u odbyła się 11 maja. Dziś CKE udostępniła arkusze, które wypełniali tegoroczni maturzyści. Oto arkusze z poziomu rozszerzonego.

Matura z WOS-u – egzamin tylko dla chętnych


Matura z wiedzy o społeczeństwie należy do egzaminów dodatkowych. Zdają go najczęściej ci absolwenci, którzy chcą pójść na studia prawnicze, społeczne lub humanistyczne. W zeszłym roku egzamin ten sprawił maturzystom najwięcej problemów. Najtrudniejszym elementem okazało się wypracowanie, za które najczęściej otrzymywali 0 na 12 możliwych do zdobycia punków.

Nowa matura to duże zmiany


Nowa formuła egzaminu dojrzałości, że wszystkie egzaminy z przedmiotów dodatkowych maturzyści zdają wyłącznie na poziomie rozszerzonym. Do matury z WOS-u na poziomie podstawowym mogli więc podejść wyłącznie ci, którzy zdawali tzw. „starą maturę”. Drugą istotną zmianą są progi zdawalności. Absolwenci, którzy pisali maturę w starej formule muszą otrzymać przynajmniej 30% punktów z każdego egzaminu, aby otrzymać świadectwo dojrzałości. Próg zdawalności nie dotyczy egzaminów z przedmiotów dodatkowych, wchodzących w skład „nowej matury” - wystarczy, że uczeń podejdzie do egzaminu z przedmiotu dodatkowego, aby ją zaliczyć.

Zobacz także: Matura 2016 WOS. Najtrudniejsze i najłatwiejsze ZADANIA z WOS-u na poziomie rozszerzonym >>>

Matura 2018. Czy egzamin z WOS-u znowu okaże się najtrudniejszym?Matura 2018. Czy egzamin z WOS-u znowu okaże się najtrudniejszym? Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl /

Najpopularniejsze przedmioty maturalne w 2017 roku

W poprzednim roku najpopularniejszym egzaminem z przedmiotów dodatkowych był pisemny egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Przypomnijmy, że w 2017 roku do takiego egzaminu przystąpiło aż 48,9 procent zdających. Kolejnym najpopularniejszym przedmiotem była geografia (27,9% zdających), matematyka (25,5%) oraz biologia (18,8%).

Zobacz także: "Małżeństwa dla wszystkich" w Niemczech; wyniki matur 2017 - WOS poszedł tragicznie >>>

Więcej o: