Matura z fizyki i astronomii na poziomie rozszerzonym rozpoczęła się o godz. 14. Tegoroczni maturzyści mogli zdawać fizykę – zgodnie z maturą w "nowej" formule – tylko na tym poziomie.
Osoby, które ukończyły technikum w latach 2005/2006 – 2014/2015 lub liceum w latach 2004/2005 – 2013/2014, mogły zdawać maturę z fizyki na poziomie podstawowym – niezależnie od tego, czy pisały ją po raz pierwszy, czy poprawiały wynik. Egzamin na poziomie podstawowym odbył się o godz. 9.
Matura 2018. Fizyka i astronomia, poziom rozszerzony, "nowa matura" >>>
Matura 2018. Fizyka i astronomia, poziom rozszerzony, "stara matura" >>>
Egzamin maturalny z fizyki na tym poziomie ma formę pisemną i trwa 180 minut. Mogą przystąpić do niego wszyscy uczniowie, niezależnie od profilu szkoły czy klasy. Podczas zdawania można korzystać z karty wzorów, kalkulatora prostego oraz linijki. Należy wziąć ze sobą czarny długopis. Arkusz może składać się z 20 do 30 zadań.
Zadania na przedwojennej maturze z matematyki i fizyki. Umiesz je rozwiązać? >>>
Każdy tegoroczny maturzysta musiał obowiązkowo zdać egzamin z języka polskiego, matematyki i wybranego języka nowożytnego. Język polski i obcy zdawane były również w wersji ustnej. Wynik z egzaminu z fizyki nie wpływa na zdanie matury – chyba, że maturzysta zadeklarował go jako jedyny zdawany przedmiot dodatkowy, po czym nie przystąpił do jego napisania lub został on mu unieważniony.
Maturzyści otrzymają świadectwa egzaminu dojrzałości 3 lipca 2018 roku. Wyniki zostaną przedstawione w formie procentowej oraz na skali centylowej, która pokaże, jaki odsetek innych zdających uzyskał ten sam lub niższy wynik. Wyniki z egzaminu ustnego zostaną przedstawione tylko w formie procentowej.