Na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) udostępniono właśnie arkusze matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Maturzyści, którzy zdawali egzamin 4 maja, mogą jeszcze raz zobaczyć zadania, które rozwiązywali, i przeanalizować swoje odpowiedzi bez towarzyszącego egzaminom dojrzałości stresu.
Matura 2018. Mamy arkusze z 'nowej' i 'starej' matury z języka polskiego. Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl
Podobnie jak w przypadku matury z języka polskiego na poziomie podstawowym, udostępniono dwa arkusze maturalne z polskiego na poziomie rozszerzonym. Tak zwana „nowa matura” to egzamin, do którego podchodzą tegoroczni absolwenci, a także absolwenci liceów ogólnokształcących z lat 2015-2017 oraz absolwenci techników z lat 2016-2017, którzy nie zdali egzaminu dojrzałości w poprzednich latach lub chcieli poprawić swój wynik.
"Nowa" MATURA 2018 JĘZYK POLSKI - ARKUSZ, POZIOM ROZSZERZONY
„Stara matura” to egzamin do którego mogą podejść absolwenci liceów z lat 2005 – 2014 oraz absolwenci techników z lat 2006 – 2015, którzy zadeklarowali przystąpienie do egzaminu po raz pierwszy, poprawiają niezdany egzamin, poprawiają jego wynik, przystępują do matury z nowego przedmiotu.
"Stara" MATURA 2018 JĘZYK POLSKI - ARKUSZ, POZIOM ROZSZERZONY
Matura 2018. Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym wśród egzaminów nieobowiązkowych. Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl /
Przypomnijmy – egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym nie jest egzaminem obowiązkowym. Do egzaminów obowiązkowych zalicza się egzamin pisemny z polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie podstawowym.
MATURA 2018 JĘZYK POLSKI - ARKUSZE, POZIOM PODSTAWOWY
Oprócz tego, każdy z abiturientów musiał podejść do ustnych egzaminów z polskiego i języka obcego bez określania poziomu.
Zobacz także arkusze maturalne z polskiego z 2017 roku >>>
Następne egzaminy po weekendzie. Kiedy maturzyści przystąpią do jakich przedmiotów? MATURA 2018 - TERMINY I HARMONOGRAM
Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, około 272 600 zdających, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące lub technikum w roku szkolnym 2017/2018, przystąpi do egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych.
Z kolei w pierwszej piątce najczęściej wybieranych egzaminów dodatkowych na poziomie rozszerzonym znalazły się:
Według danych CKE dalej uplasowały się:
Przed maturzystami parę tygodni niepewności. Dopiero 3 lipca 2018 r. ogłoszone zostaną ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu dojrzałości.