Matura 2017. Jak z egzaminem dojrza這軼i poradzili sobie zesz這roczni abiturienci? [WYNIKI]

Matura 2018 tu przed nami, dlatego wracamy do roku 2017 roku, aby przypomnie sobie, jak posz這 zesz這rocznym maturzystom i jakie zadania rozwi您ywali. Ilu z nich zda這 matur i z jakimi egzaminami mieli najwi璚ej problem闚?

Matura 2017. Ilu absolwentów otrzymało świadectwo dojrzałości?

Po raz pierwszy wyniki matur w roku 2017 zostały zaprezentowane przez Marcina Smolika, dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE). Według przedstawionych przez niego danych świadectwo dojrzałości otrzymało 78,5% ubiegłorocznych maturzystów. 14,8% z nich nie zdało jednego egzaminu, co uprawniało ich do przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu. Pozostałe 6,7% uczniów, czyli osoby, które nie zdały więcej niż jednego egzaminu, musiały poczekać na poprawkę cały rok i przyłączyć się do tegorocznych maturzystów.

Obecny na konferencji prasowej wiceminister edukacji Maciej Kopeć ocenił, że zaprezentowane wyniki nie odbiegają w znacznym stopniu od wyników z lat poprzednich.

Zobacz arkusz egzaminacyjny z matematyki z 2017 roku >>>

Matury 2017. Do najpopularniejszych egzaminów należał język angielski, geografia oraz matematyka.Matury 2017. Do najpopularniejszych egzaminów należał język angielski, geografia oraz matematyka. Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Wyborcza.pl

Matura 2017. Wyniki egzaminów w liceach i technikach

Podobnie jak w roku poprzednim, lepszymi wynikami mogli pochwalić się uczniowie liceów. Wśród absolwentów szk馧 ogólnokształcących zdawalność egzaminów maturalnych wynosiła 84,4%, z kolei w technikach – 67,9%. Niższe wyniki w technikach dało się także zauważyć podczas prezentacji danych na temat zdawalności poszczególnych egzaminów:

  • z języka polskiego na poziomie podstawowym licealiści uzyskali średnio 59%, z kolei uczniowie techników – 51%,
  • z matury z matematyki uczniowie liceum otrzymali średnio 60% punktów, a uczniowie techników zaledwie 45%,
  • z matury z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego, absolwenci liceów i techników otrzymali kolejno 77% oraz 61%.

Czy poradziłbyś sobie z zadaniami z zeszłorocznej matury z angielskiego? Zobacz arkusz 2017 >>>

Jakie egzaminy maturalne były najpopularniejsze?

Przypomnijmy – podobnie jak w tym roku, zeszłoroczni maturzyści mieli obowiązek przystąpić do czterech egzaminów pisemnych oraz dwóch egzaminów ustnych. Obowiązkowe egzaminy pisemne to język polski, matematyka oraz wybrany język obcy (przez wszystkich zdawane na poziomie podstawowym, przez chętnych także na poziomie rozszerzonym), z kolei egzaminy ustne to język polski i język obcy bez określania poziomu.

Najchętniej wybierane przedmioty dodatkowe w 2017 roku to

  • język angielski,
  • geografia,
  • matematyka.

Zaraz za podium uplasowały się kolejno: egzamin z biologii, z języka polskiego, chemii, wiedzy o społeczeństwie, historii oraz fizyki.

Matura 2018 - najważniejsze informacje [TERMINY MATUR] >>>

Wi璚ej o: