Po raz pierwszy wyniki matur w roku 2017 zostały zaprezentowane przez Marcina Smolika, dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE). Według przedstawionych przez niego danych świadectwo dojrzałości otrzymało 78,5% ubiegłorocznych maturzystów. 14,8% z nich nie zdało jednego egzaminu, co uprawniało ich do przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu. Pozostałe 6,7% uczniów, czyli osoby, które nie zdały więcej niż jednego egzaminu, musiały poczekać na poprawkę cały rok i przyłączyć się do tegorocznych maturzystów.
Obecny na konferencji prasowej wiceminister edukacji Maciej Kopeć ocenił, że zaprezentowane wyniki nie odbiegają w znacznym stopniu od wyników z lat poprzednich.
Zobacz arkusz egzaminacyjny z matematyki z 2017 roku >>>
Matury 2017. Do najpopularniejszych egzaminów należał język angielski, geografia oraz matematyka. Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Wyborcza.pl
Podobnie jak w roku poprzednim, lepszymi wynikami mogli pochwalić się uczniowie liceów. Wśród absolwentów szkó³ ogólnokształcących zdawalność egzaminów maturalnych wynosiła 84,4%, z kolei w technikach – 67,9%. Niższe wyniki w technikach dało się także zauważyć podczas prezentacji danych na temat zdawalności poszczególnych egzaminów:
Czy poradziłbyś sobie z zadaniami z zeszłorocznej matury z angielskiego? Zobacz arkusz 2017 >>>
Przypomnijmy – podobnie jak w tym roku, zeszłoroczni maturzyści mieli obowiązek przystąpić do czterech egzaminów pisemnych oraz dwóch egzaminów ustnych. Obowiązkowe egzaminy pisemne to język polski, matematyka oraz wybrany język obcy (przez wszystkich zdawane na poziomie podstawowym, przez chętnych także na poziomie rozszerzonym), z kolei egzaminy ustne to język polski i język obcy bez określania poziomu.
Najchętniej wybierane przedmioty dodatkowe w 2017 roku to
Zaraz za podium uplasowały się kolejno: egzamin z biologii, z języka polskiego, chemii, wiedzy o społeczeństwie, historii oraz fizyki.