Matura z języka polskiego. Jakie lektury mogą pojawić się na wypracowaniu? Uwaga na przecieki

Egzamin maturalny z języka polskiego odbędzie się już 4 maja, dlatego tegoroczni maturzyści przeszukują sieć w poszukiwaniu przecieków na temat wypracowania. Czego możemy się dowiedzieć, przeglądając social media i fora internetowe?

Matura 2018. Czy w sieci pojawiły się przecieki na temat wypracowań z polskiego?

Podobnie jak w latach poprzednich, maturzyści szukają przecieków na temat lektur, które muszą znać, aby zdać tegoroczny egzamin maturalny z języka polskiego, choć nauczyciele zapewniają, że tematów wypracowań nie da się przewidzieć. Mimo to na forach internetowych i w mediach społecznościowych młodzi ludzie wymieniają się swoimi podejrzeniami.

Zanim przejdziemy do spekulacji na temat tegorocznych wypracowań z polskiego, przypomnijmy z jakimi tematami musieli zmierzyć się maturzyści w poprzednich latach.

Sprawdź HARMONOGRAM egzaminów maturalnych 2018 >>>

Matura 2017. Kazimierz Wierzyński i Antoine de Saint-Exupéry

W roku 2017 maturzyści mogli napisać wypracowanie na temat tego, czy praca jest pasją, czy też obowiązkiem, odwołując się do załączonego w arkuszu maturalnym fragmentu tekstu „Ziemia, planeta ludzi” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego oraz wybranych przez siebie tekstów kultury. Drugi temat dotyczył interpretacji wiersza Kazimierza Wierzyńskiego pt. „Słyszę czas”

Zobacz cały ARKUSZ MATURALNY z polskiego z 2017 roku >>>

Matura 2018. Jakie tematy na wypracowaniu z języka polskiego?Matura 2018. Jakie tematy na wypracowaniu z języka polskiego? Fot. Arkadiusz Stankiewicz / Agencja Wyborcza.pl

Matura 2016. Mickiewicz i Herbert

W 2016 roku maturzyści próbowali odpowiedzieć na pytanie „Czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia?”, pomagając sobie załączonym w arkuszu egzaminacyjnym fragmentem „Dziadów” Adama Mickiewicza. Ci, którzy nie przepadają za romantyzmem, mogli zinterpretować wiersz Zbigniewa Herberta „Dałem słowo”.

Matura 2015. Bolesław Prus oraz Elizabeth Bishop

Podczas matury z języka polskiego w 2015 roku maturzyści interpretowali fragment „Lalki” Bolesława Prusa – lektury, którą wielu uważa za tak zwanego „maturalnego pewniaka”. Drugi temat dotyczył interpretacji wiersza „Ta jedna sztuka”, autorstwa amerykańskiej pisarki Elizabeth Bishop.

Matura 2018. Przecieki dot. matury z języka polskiego

W tym roku wielu maturzystów liczy na to, że jedno z wypracowań będzie dotyczyć „Lalki” Bolesława Prusa. Przypomnijmy jednak, że takie wypracowanie absolwenci szkół średnich pisali zaledwie 3 lata temu.

Niektórzy są przekonani, że ze względu na obchody roku Herberta, tegoroczne wypracowanie interpretacyjne na temat wiersza będzie dotyczyć właśnie jego twórczości. Należy jednak podkreślić, że wiersz autora „Barbarzyńcy w ogrodzie” na maturze z polskiego analizowano 2 lata temu. Nie brakuje także innych domysłów. 

Matura 2018. Uwaga na przedmaturalnych naciągaczy

Część przecieków to po prostu pobożne życzenia maturzystów, którzy chcieliby, aby na egzaminie pojawiła się ta lektura, którą lubią i dobrze pamiętają. W Internecie nie brakuje jednak stron internetowych, których autorzy obiecują, że po uiszczeniu opłaty możemy zobaczyć pełny arkusz maturalny. Apelujemy o ostrożność! Tego rodzaju ogłoszenia o przeciekach niemal na pewno są fałszywe.

Centralna Komisja Egzaminacyjna podkreśla, że arkusze maturalne są pilnie strzeżone i o żadnych przeciekach nie może być mowy.

Więcej o: