Matura z języka polskiego to egzamin obowiązkowy. Każdy z tegorocznych abiturientów ma obowiązek przystąpić do pisemnego oraz ustnego egzaminu z języka polskiego. Chętni mogą wybrać także język polski na poziomie rozszerzonym jako przedmiot dodatkowy.
Według harmonogramu przygotowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, matura z języka polskiego na poziomie podstawowym odbędzie się 4 mają w piątek o godzinie 9:00, z kolei egzamin na poziomie rozszerzonym tego samego dnia o godzinie 14:00. Podczas egzaminu pisemnego na poziomie podstawowym uczniowie zmierzą się z około 20 pytaniami.
Matura składa się zarówno z pytań testowych, jak i z pytań otwartych, wymagających krótkiej odpowiedzi pisemnej.
Ostatnia i najważniejsza część egzaminu z polskiego to dłuższe wypracowanie, dotyczące przeczytanych wcześniej lektur oraz fragmentów tekstu dołączonego do arkusza. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich każdy maturzysta będzie musiał wybrać jeden spośród dwóch podanych w arkuszu tematów. Za dobrze napisane wypracowanie można otrzymać aż 50 spośród 70 punktów.
Zobacz pełny HARMONOGRAM tegorocznych matur >>>
Matura 2018. Czy tegoroczne tematy wypracowań z polskiego przyniosą maturzystom szczęście? Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Wyborcza.pl
Tematy tegorocznych wypracowań trudno jest przewidzieć, jednak zarówno nauczyciele i uczniowie są przekonani, że wśród obowiązkowych lektur są takie, które dla maturzystów są ważniejsze niż pozostałe. Do najczęściej wymienianych „pewniaków maturalnych” należą:
Z kolei najważniejsze książki literatury światowej to przede wszystkim:
Przypomnijmy – w roku poprzednim maturzyści mieli do wyboru dwa tematy wypracowań. Pierwszy z nich dotyczył pracy. Maturzyści roztrząsali, czy jest ona pasją, czy też obowiązkiem. Odwoływali się przy tym do załączonego w arkuszu fragmentu tekstu „Ziemia, planeta ludzi” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego oraz wybranych przez siebie tekstów kultury. Drugi temat dotyczył interpretacji wiersza Kazimierza Wierzyńskiego pt. „Słyszę czas”