Matura. Jak wygląda egzamin dojrzałości z chemii?

Matura z chemii odbędzie się w połowie maja. Czy tegoroczni maturzyści znają tablicę Mendelejewa? By zdać egzamin z wysoką notą to nie wystarczy. Sprawdź, jak wygląda matura z chemii.

Matura 2018. Egzamin z chemii już 16 maja

Egzamin maturalny z chemii zbliża się wielkimi krokami. Według harmonogramu ustalonego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE) maturzyści, którzy zdecydowali, że chcą zdawać egzamin dojrzałości z chemii, złapią za długopisy 16 maja o godzinie 9:00 bez względu na to, czy będą zdawać maturę na poziomie podstawowym, czy rozszerzonym.

Sprawdź pełny HARMONOGRAM egzaminów maturalnych 2018 >>>

Matura 2018. Już niedługo abiturienci przystąpią do egzaminu z chemii.Matura 2018. Już niedługo abiturienci przystąpią do egzaminu z chemii. Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl /

Chemia na maturze tylko dla chętnych

Matura z chemii nie jest egzaminem obowiązkowym. Mogą przystąpić do niej ci maturzyści, którzy zadeklarowali taką chęć, oddając deklarację maturalną we wrześniu. Podobnie jak na maturze z geografii, podczas egzaminu z chemii maturzyści mogą mieć przy sobie linijkę oraz kalkulator prosty.

A co na nich czeka w arkuszach maturalnych? W sumie około 30 pytań. Będą to pytania testowe jednokrotnego wyboru oraz pytania otwarte w formie pisemnej, na których rozwiązanie uczniowie będą mieli 180 minut.


Zobacz też: Próbna matura 2017 z chemii na poziomie rozszerzonym >>>

Matury 2017. Chemia mniej popularna od biologii

Matura z chemii w 2017 roku cieszyła się dość dużym zainteresowaniem, choć pozostawała daleko w tyle za biologią. Przystąpiło do niej 10,5 procent uczniów, czyli około 30 tysięcy osób spośród 283 900 maturzystów, podczas gdy maturę z biologii pisało aż 18,8 procent abiturientów.

Podobnie jak biologia, dobrze zdana matura z chemii może otworzyć drzwi na prestiżowe studia medyczne, weterynaryjne oraz bioinżynieryjne.

Zobacz, jak w 2017 roku wyglądał arkusz maturalny z chemii >>>

Więcej o: