Matura 2018. Najważniejsze informacje o egzaminie pisemnym z geografii

Czytanie map geologicznych, klimatogramów i wykresów to tylko niektóre z zadań, jakie mogą czekać na tegorocznych maturzystów podczas matury z geografii. Jakie są najważniejsze zasady tego egzaminu?

CKE informuje: matura z geografii już 14 maja

Według harmonogramu ogłoszonego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE), egzaminy z geografii odbędą się 14 maja. Osoby, które zdecydowały się na przystąpienie do matury z geografii na poziomie podstawowym otworzą swoje arkusze o godzinie 9:00, z kolei uczniowie, którzy wybrali maturę z geografii na poziomie rozszerzonym wypełnią test o 14:00.

Zobacz pełny HARMONOGRAM egzaminów maturalnych 2018 >>>

Matura 2018. Egzamin z geografii to jeden z najchętniej wybieranych egzaminów maturalnych.Matura 2018. Egzamin z geografii to jeden z najchętniej wybieranych egzaminów maturalnych. Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Jak wygląda egzamin maturalny z geografii?

Matura z geografii nie jest egzaminem obowiązkowym, jak język polski czy matematyka. Mimo to wielu tegorocznych maturzystów zdecydowało się na przystąpienie do tego testu. Co roku geografia cieszy się popularnością.

Każdego roku arkusz maturalny z geografii zawiera około 30 pytań, a uczniowie mają 180 minut na jego wypełnienie. Egzamin dojrzałości z geografii składa się z pytań testowych jednokrotnego wyboru oraz pytań otwartych, wymagających krótkiego uzasadnienia w formie pisemnej. Według nowych przepisów próg zaliczenia dla przedmiotów dodatkowych nie został ustalony – aby zaliczyć taki egzamin, wystarczy do niego przystąpić.

Matura 2017. Egzamin z geografii drugim najchętniej zdawanym egzaminem

W 2017 roku z egzaminem maturalnym z geografii zmierzyło się około 79 tysięcy maturzystów, czyli 27,9 procent abiturientów. Egzamin z geografii znalazł się w czołówce najchętniej wybieranych przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Dzięki dobrze zdanej maturze z geografii młodzi ludzie mogą dostać się m.in. na studia na kierunku geofizyka, archeologia czy geologia stosowana.

Sprawdź arkusz maturalny z geografii z 2017 roku >>>

Więcej o: