Matura 2018. Egzamin z historii - najważniejsze informacje dla maturzystów

Już niedługo tegoroczni maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z historii. Pytania zawarte w arkuszu to dziś ściśle strzeżona tajemnica, jednak wiemy, jakie są najważniejsze zasady tegorocznego egzaminu dojrzałości.

CKE: egzamin maturalny z historii odbędzie się 16 maja

Według harmonogramu Centralnej Komisji Edukacyjnej, egzamin maturalny z historii odbędzie się już 16 maja. Zarówno egzamin na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym rozpocznie się o godzinie 14:00. Maturzyści, którym powinie się noga, będą mogli przystąpić do matury w terminie poprawkowym – 21 sierpnia o godzinie 9:00.

Sprawdź HARMONOGRAM pozostałych egzaminów maturalnych w 2018 r. >>>

Matura 2018. Jak wygląda egzamin pisemny z historii?

Przypomnijmy – matura z historii może być zdawana jak egzamin dodatkowy zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Egzamin ten ma formę pisemną, a na jego wypełnienie uczniowie mają 180 minut. Arkusz maturalny z historii składa się z około 30 pytań, które sprawdzają przede wszystkim takie umiejętności jak: 

  • znajomość chronologii historycznej,
  • analizy i interpretacji,
  • tworzenia narracji historycznej.

Wyniki z matury z historii, podobnie jak z innych egzaminów pisemnych, wyrażane są w procentach.

Matura 2018. Egzamin maturalny z historii odbędzie się 16 majaMatura 2018. Egzamin maturalny z historii odbędzie się 16 maja Fot. Jakub Ociepa / Agencja Wyborcza.pl

Arkusz z historii w 2017. Sztuka Egiptu, XX-wieczne monety i potomkowie królowej Wiktorii

W czasie matury z historii w 2017 roku uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące sztuki starożytnego Egiptu oraz Grecji, opisywali formy ustroju politycznego Rzymu, porównywali ilustracje świątyni Hagia Sophia, a także mapę najazdu Mongołów na ziemie polskie. Rozwiązywali także ćwiczenia dotyczące genealogii królowej Wiktorii oraz monet z okresu I wojny światowej. Przed napisaniem dłuższego wypracowania, maturzyści mogli wybrać jeden z pięciu tematów.

Zobacz wszystkie pytania z historii, na które odpowiedzieli maturzyści w 2017 roku >>>

Więcej o: