Matury 2018. Czy abiturienci poradzą sobie z egzaminem z języka francuskiego? [TERMINY]

Językiem francuskim posługuje się około 230 milionów osób na całym świecie. Wśród nich jest także wielu tegorocznych maturzystów. Jak wygląda egzamin pisemny z języka obcego, z którym zmierzą się już w drugiej połowie maja?

Francuski wśród najpopularniejszych języków na egzaminie dojrzałości

Matura z nowożytnego języka obcego to element obowiązkowy tegorocznego egzaminu dojrzałości. Każdy abiturient mógł zadeklarować chęć zdawania egzaminu z języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego lub rosyjskiego. Podobnie jak w poprzednich latach, do najczęściej wybieranych należały język angielski oraz niemiecki. W rankingu popularności nieco gorzej radzi sobie język francuski.

Matury 2018. Egzamin z francuskiego już 18 maja

W tym roku matura pisemna z języka francuskiego odbędzie się już 18 maja. Abiturienci, którzy wybrali egzamin na poziomie podstawowym chwycą za czarne długopisy o godzinie 9:00, z kolei ci, którzy zdecydowali się na egzamin na poziomie rozszerzonym napiszą drugi test o godzinie 14:00. Aby zaliczyć maturę, uczeń musi zdobyć minimum 30 proc. punktów.

Jak wygląda egzamin maturalny z języka francuskiego?

Egzamin z języka obcego, bez względu na to, jaki to język, składa się z dwóch części. Egzamin pisemny to pierwsza z nich. Trwa on 170 minut i sprawdza takie umiejętności jak czytanie ze zrozumieniem, znajomość gramatyki i leksyki, rozumienie ze słuchu, a także zdolność konstruowania własnych wypowiedzi w formie pisemnej.

Matura 2018. Język francuski to jeden z najchętniej wybieranych na egzaminie dojrzałości języków obcych.Matura 2018. Język francuski to jeden z najchętniej wybieranych na egzaminie dojrzałości języków obcych. Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl

Matura ustna z francuskiego

Aby egzamin dojrzałości był zaliczony, maturzysta musi podejść także do drugiej części egzaminu z języka obcego, który odbywa się formie ustnej. W trakcie jego trwania uczeń odgrywa krótki dialog z nauczycielem egzaminującym, opisuje ilustracje i odpowiada na pytania dotyczące tak zwanego materiału stymulującego, czyli fotografii, nagrania audio lub wideo.

Więcej o: