Matury. Obowiązkowy egzamin z matematyki tuż-tuż. Co musisz wiedzieć?

Już niedługo maturzyści z polskich liceów i techników przystąpią do egzaminu maturalnego. Wśród arkuszy obowiązkowych znajduje się także matura z matematyki. Jakiego typu zadania czekają na tegorocznych abiturientów?

Egzamin maturalny z matematyki obowiązkowy

Matura z matematyki na poziomie podstawowym jest obowiązkowa od 2010 roku - wróciła do kanonu egzaminów maturalnych po 25 latach przerwy. Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym jest dobrowolna – zdają ją jedynie ci abiturienci, którzy dokonali takiego wyboru, oddając deklarację maturalną.

Tegoroczni maturzyści napiszą egzamin z matematyki na poziomie podstawowym 7 maja o godzinie 9:00, natomiast na poziomie rozszerzonym 9 maja o tej samej porze.

Matura 2018. Sprawdź harmonogram matur >>>

Matury 2018. Jak wygląda egzamin maturalny z matematyki?

Podobnie jak w przypadku matury z języka polskiego, aby zdać egzamin maturalny z matematyki, abiturienci muszą uzyskać otrzymać minimum 30 proc. punków. Na rozwiązanie testu uczniowie szkół średnich mają 170 minut. Arkusz maturalny z matematyki na poziomie podstawowym składa się z trzech grup zadań:

  • I grupa - składa się z zadań zamkniętych. Do każdego z nich podane są 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna.
  • II grupa - to zadania otwarte krótkiej odpowiedzi, w której maturzysta musi podać krótkie uzasadnienie obliczonego przez niego wyniku.
  • III grupa - to część składająca się z zadań otwartych. Zadania tego typu są najbardziej wymagające, ale także najwyżej punktowane. Za rozwiązanie najbardziej złożonego zadania maturzysta może otrzymać nawet 6 punktów.

Matura z matematyki. Jak maturzyści wykazali się w roku 2017?

Matematyka nazywana jest królową nauk. Jednak jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna, nie jest ulubienicą uczniów liceów i techników. W poprzednim roku matura z matematyki sprawiła maturzystom najwięcej problemów spośród wszystkich majowych egzaminów. 17 proc. maturzystów nie zdało tego przedmiotu.

Nie inaczej było w roku 2016 – dwa lata temu egzamin z matematyki też oblało 17 procent wszystkich przystępujących do testu abiturientów. Matura 2016 - wyniki >>>

Polecamy też: 

Więcej o: