Matura 2017. Na egzaminie odkryła zdjęcie znanych podróżników. "Nikt nas o zgodę nie pytał"

Maturzystka Marta skojarzyła, że zdjęcie, które widziała na pokazie slajdów znanych podróżników kilka godzin wcześniej było w arkuszu z języka angielskiego. - To legalne? - pytają blogerzy.

Matura ustna z języka angielskiego polega na wylosowaniu jednego z około 100 arkuszy. Marta, maturzystka mieszkająca w Częstochowie wylosowała arkusz nr 33. Na zdjęciu do opisania miała kolorowego busa jadącego przez zalaną drogę, a na busie siedzi para - chłopak gra na gitarze, a dziewczyna trzyma małą kamerkę na kijku. Okazało się, że jest to Ola i Karol, znani blogerzy-podróżnicy. 

Matura 2017 - darmowa reklama 

Smaczku całej historii dodaje fakt, że o tym, że stali się bohaterami jednego z maturalnych arkuszy, dowiedzieli się przypadkowo - od Marty, która przyszła na spotkanie z podróżnikami. Dziewczyna tego dnia miała ustną maturę z angielskiego. 

Podróżnicy historię opisali na swoim profilu "Busem Przez Świat".

Podróżnicy w rozmowie z gazeta.pl przyznają, że nie mają nic przeciwko temu, że wykorzystywano ich zdjęcie. - Miło nam, że zareklamowano nas wśród tegorocznych maturzystów. Nie pozostaje nam nic innego, jak podziękować za darmową promocję - śmieje się Karol Lewandowski. 

Ustawa a prawo autorskie 

A co na to sama komisja egzaminacyjna? 

Ustawa dopuszcza możliwość wykorzystywania tego typu materiałów - tłumaczy dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Dr Marcin Smolik podkreśla, że materiały wykorzystywane są tylko na potrzeby edukacyjne i nigdzie indziej nie są publikowane. 

Przyznaje także, że komisja starannie dobiera źródła, wykorzystywane podczas zadań maturalnych. 

Matura 2017. Język angielski [ZADANIA, ROZWIĄZANIA, ODPOWIEDZI] >>>

Z kolei według specjalistki od prawa autorskiego sprawa nie jest do końca jasna. Jej zdaniem doszło do naruszenia praw osobistych i majątkowych twórcy. 

Zdjęcie jest utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Podlega zatem ochronie prawnej

- wyjaśnia Magdalena Jachimowicz, prawnik specjalizująca się w prawie własności intelektualnej.

I dodaje, że podróżnicy mogą domagać się wynagrodzenia, przeprosin opublikowanych w prasie lub zadośćuczynienia czy zapłaty określonej kwoty na cele społeczne.

Banksy na maturze

Dzieła znanych artystów są wykorzystywane na egzaminach maturalnych. Dwa lata temu jedno z pytań dotyczyło artysty, który ukrywa się pod pseudonimem Banksy. Maturzyści musieli odwołać się do graffiti artysty. 

Na chwilę przed maturą z matematyki pytamy o nastroje. Sen, gry i spacer receptą na dobry wynik?

Więcej o: