Matura 2017 biologia. Reakcje maturzystów. "Zawiłe pytania"

Matura 2017. Kilkadziesiąt tysięcy maturzystów zmierzyło się dziś z egzaminem z biologii. Jak twierdzą niektórzy, matura nie należała do najprostszych.

Matura z biologii nie jest egzaminem obowiązkowym. Należy do grona przedmiotów dodatkowych, z których maturzysta może wybrać maksymalnie sześć dziedzin. Do egzaminu z tego przedmiotu podeszło w tym roku niemal 19 proc. zdających.

 - Pytania nie były zadawane wprost, tak je konstruowano, że można było różnie je interpretować. Czytałem niektóre kilka razy, by je dobrze zrozumieć - twierdzi po dzisiejszym egzaminie Miłosz, maturzysta z woj. kujawsko-pomorskiego.

Jak mówi, w tym roku wiele zadań odnosiło się do świata roślin, niewiele dotyczyło człowieka: pytano m.in. o zastawki serca, układ nerwowy i uzębienie.

- Według mnie egzamin był trudny, odpowiedziałem na wszystkie pytania, ale trudno stwierdzić, czy wpasuję się w klucz. Na pewno na pytania o zęby odpowiedziałem nieprawidłowo. Zeszłoroczna matura, którą rozwiązywałem w domu, była prostsza - uważa nastolatek.

Matura 2018. Egzamin z biologii to klucz do studiów medycznych [TERMINARZ] >>>

Maturzystka: Mogło być gorzej

Nieco innego zdania jest Sara, maturzystka z Bydgoszczy. - Spodziewałam się dużo gorszych pytań, dużo trudniejszych. Przyznaję, teksty, na podstawie których musieliśmy odpowiadać na pytania, były trudne. W niektóre pytania też trzeba było się wczytać, ale nie było tak źle - mówi.

- Bardzo podobały mi się pytania dotyczące układu krwionośnego, bo lubię ten temat, trafili w mój gust - żartuje Sara. Jest też zadowolona z pytań dotyczących krzyżówek genetycznych. - Wiele osób lubi i potrafi je rozwiązywać - mówi.

Mimo, że swoją punktację na egzaminie ocenia nie najgorzej, nie wierzy, że uzyska wynik powyżej 90 procent. - Mam wiedzę, ale wszystko zależy od tego, jak skonstruowało się odpowiedzi, dużo zależy od klucza. Ciężko jest pisać odpowiedzi w ten sposób, by uzyskać bardzo wysoki wynik - stwierdza maturzystka. 

Matura 2017. Jak przebiegała matura z biologii?

Matura z biologii rozpoczęła się o godz. 9, był to egzamin pisemny. Uczniowie zdający "nową maturę" podchodzili jedynie do egzaminu rozszerzonego. Maturzysta mógł mieć ze sobą linijkę, kalkulator prosty i wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki.

Matura 2017. Co można zabrać ze sobą na maturę? >>>

Matury potrwają do 26 maja. Oficjalne wyniki matur zostaną opublikowane 30 czerwca.

Matura 2017. Długa lista egzaminów

Do matury podchodzi w tym roku - według informacji Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - około 283 900 zdających, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące lub technikum w roku szkolnym 2016/2017. Obowiązkowe są egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego w wersji pisemnej, na poziomie podstawowym oraz z języka polskiego i nowożytnego bez określania poziomów w części ustnej.

Matura 2017. Sprawdź terminy wszystkich egzaminów! [HARMONOGRAM]

Najczęściej wybierane przez tegorocznych maturzystów egzaminy z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym to: język angielski – (48,9 proc. zdających), geografia (27,9 proc. zdających), matematyka (25,5 proc. zdających), biologia (18,8 proc. zdających) i język polski (18,7 proc. zdających).

Na chwilę przed maturą z matematyki pytamy o nastroje. Sen, gry i spacer receptą na dobry wynik?

Więcej o: