Matura 2017. Egzamin unieważniony, bo uczennica dostała SMS-a

Matura 2017. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale będzie musiała ponownie przystąpić do egzaminu w przyszłym roku. Wszystko przez telefon, który wniosła na salę.

Egzamin z języka polskiego zbliżał się już do końca, kiedy w sali Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale (województwo Podkarpackie) rozległ się sygnał SMS-a - podaje Rzeszów.wyborcza.pl. Komisja egzaminacyjna szybko namierzyła źródło dźwięku - był nim telefon uczennicy siedzącej w pierwszej ławce.

Unieważnienie egzaminu maturzystki

Nauczyciele poinformowali dyrektora szkoły, a ten zdecydował o przerwaniu egzaminu i unieważnieniu pracy maturzystki. - Musiałem to zrobić, bo obawiałem się, że konsekwencją mogłoby być unieważnienie matury dla całej grupy - wyjaśniał dyrektor. Jest to bowiem jeden z trzech przypadków, kiedy komisja ma obowiązek przerwać maturę. Obok wniesienia sprzętu elektronicznego zabronione jest też ściąganie i zakłócanie egzaminu. 

Dziewczyna tłumaczyła, że po prostu zapomniała o telefonie i była przekonana, że zostawiła go w torebce, w depozycie przed wejściem na salę. - Bardzo żałuję tej maturzystki, bo to świetna dziewczyna (...) Pociecha w tym, że przyjęła moją decyzję ze zrozumieniem. Przyszła w piątek na matematykę i jestem przekonany, że świetnie zda pozostałe egzaminy - powiedział w rozmowie z lokalną "Wyborczą" dyrektor liceum. 

Jakie egzaminy maturalne zdają uczniowie?

Do matury podchodzi w tym roku - według informacji Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - około 283 900 zdających, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące lub technikum w roku szkolnym 2016/2017.

Obowiązkowe są egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego w wersji pisemnej, na poziomie podstawowym oraz z języka polskiego i nowożytnego bez określania poziomów w części ustnej.

Najczęściej wybierane przez tegorocznych maturzystów egzaminy z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym to: język angielski – (48,9 proc. zdających), geografia (27,9 proc. zdających), matematyka (25,5 proc. zdających), biologia (18,8 proc. zdających) i język polski (18,7 proc. zdających).

Matura 2017. Sprawdź, czy jesteś do niej gotowy

Zdajesz maturę z historii? Najpierw sprawdź, czy rozwiążesz quiz historyczny >>>

Uważasz, że znasz dobrze geografię? Sprawdź, czy poradzisz sobie na maturze >>>

Boisz się matury z angielskiego? Zobacz, co potrafisz >>>

Matura 2016 - wybraliśmy niektóre pytania. Zdałbyś? >>>

Na chwilę przed maturą z matematyki pytamy o nastroje. Sen, gry i spacer receptą na dobry wynik?

Więcej o: