Maturzyści ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się - np. z dysleksją, dysgrafią, dysortografią czy dyskalkulią - mogą przystąpić do egzaminu w warunkach dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych. Decyzja o takim trybie egzaminu jest podejmowana na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej.
Jeśli głębokość zaburzenia grafii uniemożliwia odczytanie i ocenę zadań w arkuszu maturalnym, uczeń ma możliwość pisania pracy na komputerze. W innych przypadkach egzaminatorzy uwzględniają w kryteriach oceniania rozwiązań zadań otwartych specyficzne trudności w nauce. Dotyczy to matur z języka polskiego, języków obcych nowożytnych, języka mniejszości narodowej, języka regionalnego oraz matematyki.
Matura ustna będzie zdawana przez dyslektyków w takim samym trybie jak przez absolwentów niemających żadnych zaburzeń w nauce. CKE nie przewidziało na dla osób z dysleksją żadnych dostosowań na maturach ustnych.
Matura 2017. Sprawdź, czy jesteś do niej przygotowany
Zdajesz maturę z historii? Najpierw sprawdź, czy rozwiążesz quiz historyczny >>>
Uważasz, że znasz dobrze geografię? Sprawdź, czy poradzisz sobie na maturze >>>
Boisz się matury z angielskiego? Zobacz, co potrafisz >>>
Matura 2016 - wybraliśmy niektóre pytania. Zdałbyś? >>>
W tym roku matura z języka polskiego została zaplanowana przez CKE na dzień 4 maja (czwartek). Maturzyści rozpoczną pisanie egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym punktualnie o godzinie 9. Szczegółową rozpiskę wszystkich egzaminów można znaleźć tutaj >>>