Jagadish Chandra Bose urodził się 30 listopada 1958 roku i przez całe swoje życie zajmował się różnymi dziedzinami nauki. Jego wszechstronne wykształcenie było imponujące, posiadał wiedzę naukową z biologii, fizyki, botaniki, archeologii i biofizyki. Jagadish Chandra Bose przyczynił się również do rozwoju literatury w języku bengalskim w gatunku science fiction i w 1896 roku została wydana jego książka.
Jagadish Chandra Bose miał też znakomitą karierę naukową jako profesor uniwersytetu w Kalkucie. Później założył Bose Research Institute i był jego dyrektorem.
Bose stworzył crescograph służący do zmierzenia wzrostu roślin. To narzędzie było używane do niedawna na całym świecie.
Innym osiągnięciem Jagadisha Chandra Bose w kwestii roślin było też wykazanie, że rośliny reagują na różne bodźce w podobny sposób jak zwierzęta.
Dzięki wszechstronnej wiedzy w wielu dziedzinach nauki Jagadish Chandra Bose dokonał też progresu w rozwoju technologii radiowej i dźwięku. Bose stworzył też pilot bezprzewodowy, który był krokiem milowym dla telekomunikacji bezprzewodowej.
Wynalazki oraz prace naukowe Jagadisha Chandra Bose, są doceniane do dziś, natomiast wielu badaczy podejmuje też temat jego badań, które nadal, są fenomenem.
Zmarł w wieku 78 lat w 1937 roku w Indiach.
Doodle przygotowany przez Googla przedstawia siedzącego Jagadisha Chandra Bose, który przywiązał roślinę sznurkiem. Grafika nawiązuje do jednego z największych osiągnięć naukowych Bose, którym było stworzenie crescographu mającego mierzyć wzrost roślin.
Jagadish Chandra Bose - Google Doodle fot.Google