Próbna matura z polskiego. Znowu "Lalka"! Mamy odpowiedzi

Wczoraj uczniowie z całej Polski pisali próbną maturę z Operonem z języka polskiego. W arkuszach z poziomu podstawowego ponownie zagościła "Lalka" Bolesława Prusa. Na poziomie rozszerzonym pojawił się natomiast fragment "Potopu" Henryka Sienkiewicza. Jak wyglądały arkusze maturalne? Mamy przykładowe odpowiedzi!

Policz deltę, wspomnij o Wokulskim

Próbna matura z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęła się wczoraj o godzinie 9. Uczniowie mieli 170 minut na rozwiązanie arkusza. 

Jeden z tematów wypracowania brzmiał: "Jaki wpływ na człowieka mogą mieć książki?". Pracę należało napisać na podstawie podanego fragmentu "Lalki" autorstwa Bolesława Prusa. Trzeba było także odwołać się do innego tekstu kultury.

Drugi temat polegał na interpretacji sonetu odeskiego Adama Mickiewicza pt. "Do Niemna".

Część zadań z arkusza należało rozwiązać w oparciu o analizę tekstu autorstwa prof. Jana Miodka.

Maturzyści na Twitterze: "Moc Wokulskiego jest z nami"

Po napisanym egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym maturzyści dzielili się swoimi wrażeniami w mediach społecznościowych. Ze wpisów na Twitterze wynika, że większości matura próbna z polskiego podstawowego nie sprawiła problemów. 

Matura próbna, język polski, poziom podstawowy - OFICJALNE ARKUSZE >>

Matura próbna, język polski, poziom podstawowy - zobacz KLUCZ ODPOWIEDZI >>

"Potop" na rozszerzeniu

O godzinie 14 część maturzystów przystąpiła do rozwiązywania próbnej matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Mieli na to 180 minut. Ten egzamin składa się wyłącznie z wypracowania.

W arkuszach egzaminacyjnych pojawił się fragment "Potopu" Henryka Sienkiewicza. Należało dokonać analizy porównawczej tego dzieła oraz fragmentu powieści Joanny Bator pt. "Chmurdalia".

Drugim tematem była analiza tekstu autorstwa Jerzego Sosnowskiego - "Mówić nie wprost".

Matura próbna, język polski, poziom rozszerzony - OFICJALNE ARKUSZE >>

Matura próbna, język polski, poziom rozszerzony - zobacz KLUCZ ODPOWIEDZI >>

Matura próbna: dziś matematyka

Dzisiaj maturzyści rozwiązują próbną maturę z matematyki. Napisali już egzamin z tego przedmiotu na poziomie podstawowym. O 14 czeka ich poziom rozszerzony. 

Jutro maturzyści będą pisać próbny egzamin dojrzałości z języków obcych. Próbna matura z Operonem zakończy się w piątek testami z przedmiotów dodatkowych.

Arkusze i odpowiedzi na Edulandia.pl

Dzień po każdym egzaminie w ramach próbnej matury na stronie Edulandia.pl opublikujemy arkusze i klucze odpowiedzi. Materiałów z matury próbnej szukajcie codziennie po 13. 

Już jutro publikujemy arkusze i odpowiedzi do egzaminów z matematyki!

Dziel się opiniami, odpowiedziami i wątpliwościami związanymi z maturą próbną na facebookowym fanpage'u. Tutaj z innymi maturzystami możesz przygotować się do właściwej matury oraz przedyskutować rozwiązania zadań - zapraszamy na "Ożeż w maturę"! >>

Więcej o: