Matura próbna 2016/2017 OPERON. Język polski - co będzie? [LEKTURA, ZADANIA, ODPOWIEDZI]

Matura próbna 2016/2017 z języka polskiego już jutro! Punktualnie o godzinie 9 uczniowie zaczną pisać próbną maturę z Operonem z polskiego na poziomie podstawowym. Po południu część maturzystów zmierzy się z maturą z polskiego na poziomie rozszerzonym. Co będzie na próbnej maturze z polskiego? Jakiej lektury można się spodziewać?

Próbna matura 2016/2017, OPERON. Język polski już jutro

 

W środę 22 listopada o 9:00 maturzyści rozpoczną pisanie matury próbnej z Operonem z języka polskiego. Na rozwiązanie arkusza z polskiego na poziomie podstawowym dostaną 170 minut. Potem nastąpi prawie dwugodzinna przerwa. O godzinie 14 do matury z polskiego przystąpią ci uczniowie, którzy zdecydowali się pisać ją także na poziomie rozszerzonym. Ten egzamin potrwa 180 minut.

Matura próbna 2016/2017, polski. HARMONOGRAM

22 listopada (wtorek) - próbna matura z języka polskiego:

09:00 - Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym (170 minut)
11:50 - 14:00 - Przerwa
14:00 - Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym (180 minut)

Próbna matura JĘZYK POLSKI, Operon. Jaka lektura będzie na maturze próbnej?

Rok temu w listopadzie na maturze próbnej z Operonem na poziomie podstawowym pojawiły się fragmenty "Antygony" Sofoklesa i wiersza "Księga ubogich" - wiersz III autorstwa Jana Kasprowicza.

Na próbnej maturze z polskiego na poziomie rozszerzonym maturzyści musieli napisać wypracowanie na podstawie fragmentu tekstu autorstwa Milana Kundery lub dokonać interpretacji porównawczej fragmentów IV części "Dziadów" Adama Mickiewicza i "Kordiana" Juliusza Słowackiego.

Zarówno 2 jak i 3 lata temu jeden z dwóch tematów wypracowania dotyczył "Lalki" Bolesława Prusa. W 2014 r. temat brzmiał : "Emigracja - tragiczna konieczność czy szansa?", a rok wcześniej: "Scharakteryzuj studentów i ich relacje ze społeczeństwem". Tekst należało napisać na podstawie przytoczonego fragmentu powieści, jednak trzeba było także wykazać się znajomością lektury.

Czy i w tym roku na maturze próbnej pojawi się najsłynniejsza bodaj powieść Bolesława Prusa? Przekonamy się już niebawem!

Matura próbna - JĘZYK POLSKI: arkusze, odpowiedzi, lektury >> 

Matura próbna 2016/2017, JĘZYK POLSKI. Kiedy odpowiedzi i arkusze?

Już w środę 23 listopada, czyli dzień po przeprowadzeniu próbnej matury z Operonem, na stronie Edulandia.pl zostaną opublikowane oficjalne arkusze i przykładowe odpowiedzi. Maturzysto, sprawdź, czy udzieliłeś poprawnych odpowiedzi i przekonaj się, jak poszła ci matura próbna z języka polskiego z Operonem!

Dziel się opiniami, odpowiedziami i wątpliwościami związanymi z maturą próbną na facebookowym fanpage'u. Tutaj z innymi maturzystami możesz przygotować się do właściwej matury oraz przedyskutować rozwiązania zadań. Zapraszamy na "Ożeż w maturę"! >>

Więcej o: