Uniwersytet Warszawski świętuje 200. urodziny. Jak studia na UW wspominają absolwenci?

Uniwersytet Warszawski 19 listopada skończy 200 lat. To wyjątkowe wydarzenie, zwłaszcza dla tych, którzy z warszawską uczelnią łączą wyjątkowe wspomnienia. Z okazji urodzin kilku absolwentów UW opowiada historie o studenckich czasach, które w szczególny sposób zmieniły ich życie i sprawiły, że nigdy nie zapomną o tej uczelni.

Miłość na UW - jak w komedii romantycznej

Młodzi ludzie idą na studia przede wszystkim po to, by zdobyć wyższe wykształcenie, jednak często zależy im też na znalezieniu miłości - tej jedynej, wyjątkowej. Absolwentce Wydziału Filozofii i Socjologii UW to się udało i o swojej miłości mówi w ten sposób:

"To było na I roku studiów. Nie mogłam znaleźć sali, w której miałam zajęcia, jeszcze nikogo dobrze nie znałam, byłam spóźniona, chodziłam od drzwi do drzwi. Nagle zobaczyłam przed sobą wysokiego bruneta, który od razu zaoferował pomoc i wybrnęłam z tej beznadziejnej sytuacji. Później zaczęliśmy się spotykać i coś zaiskrzyło. Zdaję sobie sprawę, że to historia o miłości niczym z komedii romantycznej, ale naprawdę tak było! Od tamtej pory jesteśmy ze sobą, mamy dwójkę dzieci i jestem szczęśliwa, jednak mogło być zupełnie inaczej, bo planowałam studiować na innej uczelni i prawie zrezygnowałam z UW. Czasem aż boję się pomyśleć, co by było, gdybyśmy się nie spotkali."

UW zbliża ludzi

Studia to też czas przyjaźni. Nie wszystkie znajomości zawarte na uczelniach są w stanie przetrwać próbę czasu, jednak w wielu przypadkach przyjaźń trwa dalej, mimo że każdy boryka się z codziennymi problemami i obowiązkami. Dlaczego większość przyjaźni zawiązuje się akurat na studiach? Odpowiedzi na to pytanie udzielił absolwent Wydziału Zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim.

"Na studiach człowiek staje się bardziej dojrzały i potrzebuje wsparcia, rozmowy oraz spędzenia czasu z drugim człowiekiem. W dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć przyjaźń, która naprawdę coś znaczy i jest wartościowa, mnie się jednak udało! Poznaliśmy się na jednej z konferencji naukowych, zorganizowanej przez Uniwersytet Warszawski i od tamtej pory zaczęliśmy się świetnie dogadywać. W  czasie studiów nasza przyjaźń się rozwijała i trwa do dzisiaj. Zdarza się, że wspominamy czasy studenckie i doceniamy tamte chwile, ponieważ to dzięki UW mieliśmy okazję się spotkać i zaprzyjaźnić."

Najlepsze imprezy tylko na UW!

Ciężko byłoby znaleźć studenta, który nigdy nie był na imprezie. Po latach najczęściej wspominane są różne wydarzenia z imprez, które wciąż wywołują uśmiech na twarzach wielu ludzi. Jedną z takich historii streścił nam absolwent politologii UW

"Świetnie bawiłem się na tegorocznych juwenaliach Uniwersytetu Warszawskiego, spotkałem wielu znajomych, ale poznałem też kilka osób z UW. Przez dwa dni uczestniczyłem w świetnych koncertach takich zespołów jak Kamp!, Fisz Emade Tworzywo czy Happysad, jednak najbardziej zapamiętałem występ Taco Hemingwaya - co za gość! Był znakomity. Bez wątpienia zawsze będę dobrze wspominał ten czas i czekam na juwenalia w 2017 roku, które miło spędzę w nowej roli - absolwenta UW."

Nauka na UW - "Było ciężko, ale..."

 

Nauka na Uniwersytecie Warszawskim jest dla studentów bardzo ważna, ponieważ chcą zdobywać wiedzę w dziedzinie, która da im satysfakcję oraz możliwość udanej kariery zawodowej w przyszłości. Ciągłe kolokwia, egzaminy oraz różne formy sprawdzania wiedzy stosowane przez wykładowców przyprawiają studentów o ból głowy, jednak po czasie zawsze to doceniają. O swoim kształceniu i jego efektach mówi absolwent Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW.

"Na początku studiów ciężko było mi przyswajać dużą ilość wiedzy, zniechęcałem się i dostawałem mało satysfakcjonujące oceny w sesji. Z czasem zacząłem zauważać progres w swoim działaniu, poprawiły się moje wyniki i zrozumiałem, że to, czego się uczę, przynosi efekty. Dzięki wytrwałości i rozwijaniu się w dziedzinie, którą studiowałem, zaplanowałem swoją karierę zawodową, dokładnie tak jak chciałem, mimo że na początku było ciężko i nic na to nie wskazywało. Po czasie zrozumiałem, że wiedza, którą posiadam jest wartościowa i nie żałuję, że poświęciłem dużo czasu i cierpliwości, aby ją zdobyć."

Życzenia na 200 lat UW

Każdy z absolwentów został też zapytany, czego życzy UW z okazji skończenia 200 lat. Niektórzy życzyli sukcesów oraz jak najwyższego miejsca w rankingu najlepszych uczelni na świecie, inni natomiast życzyli świetnych studentów i udanych kolejnych stu lat. Na koniec na pytanie: "Czy chcielibyście, by UW było kojarzone z historiami takie jak wasze?" wszyscy odpowiedzieli z euforią: "Oczywiście!". Słysząc te słowa wydaje się, że to właśnie wspomnienia czynią Uniwersytet Warszawski wyjątkowym.

 

 

Więcej o: