"Każde dziecko zasługuje na rower" - nauczycielka chce obdarować nimi 650 uczniów. Pieniądze zbiera w internecie

Rower to zdecydowanie symbol dziecięcych lat. Wie o tym Katie Blomquist, która uczy w 1 klasie szkoły podstawowej. Jej podopieczni pochodzą z ubogich rodzin, wielu nigdy nie jeździło na rowerze. Blomquist chce to zmienić - zbiera pieniądze na zakup 650 jednośladów. Pomagają inni nauczyciele, internauci, a nawet gwiazdy telewizji.

33-letnia Katie Blomquist jest nauczycielką w szkole podstawowej Pepperhill w miejscowości North Charleston w stanie Karolina Południowa. Z pomocą internautów ma nadzieję uzbierać fundusze na zakup 650 rowerów - po jednym dla każdego ucznia ze swojej szkoły. Blomquist chciałaby sprezentować dzieciom rowery z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Myślę o tym w klasie dosłownie każdego dnia, mówiąc dzieciom, że dostaną nowe rowery i jak zwariują ze szczęścia. Chciałam, aby to stało się w czasie świąt, bo pomyślałam, że to będzie najlepszy prezent

- opowiada Blomquist w rozmowie z ABC News.

Szkoła Pepperhill należy do tzw. programu Title 1, co oznacza, że otrzymuje dofinansowanie z amerykańskiego Ministerstwa Edukacji. Program obowiązuje w szkołach, w których wysoki odsetek uczniów pochodzi z rodzin o niskich dochodach.

Wszystkie dzieci dostają darmowe śniadania i obiady, potwierdza Blomquist. Jednak nauczycielka jest zdania, że w dzieciństwie ważne są także inne potrzeby.

Rower to czysta, prosta, dziecięca radość. Nie chciałam, żeby je to ominęło

- wyjaśnia.

Inspiracją do zapoczątkowania akcji był jeden z uczniów Blomquist, który w ubiegłym roku wyznał, że nie ma roweru. Nauczycielka postanowiła pokazać mu, że istnieje wiele powodów, dla których warto być zmotywowanym. W dzień urodzin zabrała chłopca do Walmartu by kupić mu jakiś prezent. Uczeń prosił o rower, jednak Blomquist nie było stać na taki wydatek.

Później nauczycielka dowiedziała się, że brat chłopca również nie posiada roweru. Wtedy wpadła na pomysł internetowej zbiórki pieniędzy. Jak sama mówi:

To przerodziło się w: Okej, a co z resztą moich uczniów? Potem nastąpił efekt kuli śnieżnej. Pomyślałam: Po prostu spróbuję. Nigdy wcześniej nie prowadziłam żadnej zbiórki funduszy, ale po prostu to zrobię.

Zbiórka na stronie GoFundMe ruszyła 6 września. Blomquist zatytułowała swoją akcję "Każde dziecko zasługuje na rower!" i w nieco ponad miesiąc zebrała 23 tys. dolarów. Jej celem jest 65 tys. dolarów. Na dzień dzisiejszy zebrana suma wynosi już ponad 37 tys. dolarów - i stale rośnie.

Pozostali nauczyciele ze szkoły Pepperhill już wpłacili datki na cel, a teraz promują akcję w mediach społecznościowych. Miejscowy sklep Affordable Bicycle zaoferował przygotowanie 650 spersonalizowanych rowerów z imieniem każdego dziecka, kiedy Blomquist osiągnie swój cel.

Do akcji włączył się nawet Steve Harvey, popularny amerykański komik i prezenter telewizyjny, który zaprosił Blomquist do swojego programu Steve Harvey Show. Odcinek z jej udziałem, w którym opowiada o akcji, zostanie wyemitowany na początku listopada.

Chciałabym uzbierać tak wiele datków jak tylko możliwe - na rowery, kłódki, kaski. Przesunę datę końcową zbiórki póki każde dziecko w szkole otrzyma swój rower. Zamiast najlepszego prezentu na święta, to może być najlepszy prezent na koniec roku

- podsumowuje Katie Blomquist.

Więcej o: