Dzień Edukacji Narodowej. Dziś Dzień Nauczyciela [GOOGLE DOODLE]

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w Polsce 14 października. Potocznie to święto zwane jest jako Dzień Nauczyciela. Z tej okazji uczniowie w całym kraju okazują wdzięczność swoim nauczycielom i składają im okolicznościowe życzenia. Dzień Edukacji Narodowej został też przypomniany przez animację Google Doodle.

Dzień Edukacji Narodowej 2016. Dlaczego świętujemy Dzień Nauczyciela?

 

Dzień Edukacji Narodowej upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten zwany jest Dniem Nauczyciela.

Dzień Edukacji Narodowej został ustanowiony 27 kwietnia 1972 roku. Określa je ustawa - Karta praw i obowiązków nauczyciela. W 1982 roku dokument ten zastąpiła Karta Nauczyciela oraz wprowadziła zapis: Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty.

Dzień Edukacji Narodowej. Jak świętujemy Dzień Nauczyciela?

Dzień Edukacji Narodowej to okazja do tego, aby docenić wszystkich pedagogów i pracowników niepedagogicznych. 14 października Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne lub brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. 

W szkołach z okazji Dnia Nauczyciela organizowane są często specjalne apele, an których uczniowie śpiewają piosenki i recytują wierszyki z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Obdarowuję też swoich nauczycieli i wychowawców kwiatami i prezentami.

Dzień Edukacji Narodowej. Życzenia na Dzień Nauczyciela

Jeśli jeszcze nie wiecie, w jaki sposób możecie złożyć swoim nauczycielom życzenia na Dzień Edukacji Narodowej, poniżej prezentujemy parę pomocnych propozycji:

"Wszyscy nasi kochani nauczyciele,

Dla swoich uczniów cierpliwości mają wiele,

Za naukę, za trud jaki jest wkładany,

Przeogromny bukiet życzeń dziś składamy."

 

"Naszej Pani dziś składamy

Słoneczne życzenia:

Zdrowia, szczęścia i radości

I marzeń spełnienia. Aby zawsze było słońce

I uśmiech na twarzy,

Aby wszystko się spełniło

O czym Pani marzy."

 

"Kochani Nauczyciele, bądźcie wciąż z nami!

Czy jesteśmy duzi czy jeszcze mali.

Życzymy Wam szczęścia na następne lata,

Niech żyje i rozkwita nasza oświata!"

Dzień Edukacji Narodowej 2016. Dzień Nauczyciela w Google Doodle

O Dniu Edukacji Narodowej przypomina dziś wyszukiwarka Google. Z okazji Dnia Nauczyciela powstał specjalny animowany Doodle nawiązujący do dzisiejszego święta. Tym razem bohaterami Google Doodle jest nauczyciel i maszerujący za nim uczniowie. Wszystkie postaci zostały przedstawione jako... ołówki.

Więcej o: