"Projekt z klasą" - wygraj i zrealizuj swój pomysł! Jak to zrobić? [WSKAZÓWKI]

Trwa ogólnopolski konkurs "Projekt z klasą", organizowany przez wydawnictwo Nowa Era, w którym uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zgłaszają swoje pomysły na projekty edukacyjne i walczą o zdobycie grantów na ich realizację. Czeka aż 7 tys. złotych! Podpowiadamy, jak grać, aby wygrać.

"Projekt z klasą" - dlaczego warto wziąć udział?

Zeszłoroczni finaliści "Projektu z klasą" wykazali się wyjątkową kreatywnością i dojrzałością zgłaszanych projektów. Głośno było m.in. o gimnazjalistach z Krakowa, którzy postanowili zbudować łazika marsjańskiego.

Laureaci konkursu "Projekt z klasą" poza nagrodami zyskują także szereg umiejętności kształtowanych w uczniach dzięki pracy metodą projektu. O jej roli w nauczaniu i licznych zaletach mówią dziś już wszyscy: Ministerstwo Edukacji Narodowej, nauczyciele, pracodawcy, rektorzy wyższych uczelni, a także dziennikarze edukacyjni w Polsce.

Jak wziąć udział w konkursie?

  1. Znajdź ciekawy pomysł na projekt edukacyjny
  2. Wejdź na www.projektzklasa.pl i zgłoś do konkursu swój pomysł na projekt
  3. Zadbaj o aktywną promocję swojego projektu
  4. Poznaj listę zwycięskich projektów

Jak powinna wyglądać praca nad projektem?

  • Najważniejszy jest wasz pomysł. Pamiętajcie, że projekt przede wszystkim powinien być możliwy do zrealizowania w ramach dostępnych zasobów.
  • W realizacji projektu pomoże wam sformułowanie konkretnego tematu. Praca będzie przebiegać o wiele lepiej, jeśli wszystkie osoby zaangażowane w jego realizację będą się z nim identyfikowały.
  • Wyznaczcie sobie jasne cele i harmonogram działań, którego będziecie się trzymać. Podzielcie między sobą konkretne zadania. Dobry podział obowiązków i odpowiedzialności usprawnią pracę waszego zespołu.
  • Pamiętajcie, że zawsze możecie zwrócić się z prośbą o pomoc i poradę do waszych nauczycieli. Ich zadaniem jest monitorowanie waszych postępów i kontrolowanie wyznaczonego harmonogramu.
  • Dbajcie o ciągłą promocję waszego projektu w mediach. Możecie zwrócić się z prośbą o patronat do lokalnych instytucji, zainteresujcie waszą działalnością media, zaangażujcie w swoją pracę rodzinę i przyjaciół. I najważniejsze - wykorzystajcie potęgę mediów społecznościowych! Udostępniajcie informacje o waszym projekcie i postępach, które czynicie na Facebooku, Twitterze, Instragramie, Snapchacie. Sprawcie, żeby wasz projekt zaistniał w sieci.

Na najlepszych czekają nagrody

Tegoroczny "Projekt z klasą" wystartował 3 października. Zgłaszając pomysły na projekty na stronie www.projektzklasa.pl uczniowie mogą zdobyć aż 7 tys. zł na ich realizację. Pula nagród to 23 granty o łącznej wartości 49 tys. zł. Dodatkowo szansę na nagrody mają także szkoły. Ta, która zgłosi najwięcej projektów otrzyma tablicę interaktywną oraz prestiżowy tytuł "Dobrze zaPROJEKTowanej szkoły". 

Tegoroczną edycję patronatami honorowymi objęli: Minister Edukacji Narodowej, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, a patronatami medialnymi Dyrektor Szkoły i Głos Pedagogiczny oraz portal Edulandia.pl. Partnerem konkursu został polakpotrafi.pl, platforma finansowania społecznościowego.

Więcej o: