Margaret Thatcher – "Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze"
"Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy." Jedna z wielu słynnych sentencji Thatcher wygłoszona podczas Konferencji Partii Konserwatywnej, 1983 rok. Najdłużej urzędująca premier Wielkiej Brytanii w XX wieku zapisała się w historii wieloma dobitnymi przemowami i stanowczymi decyzjami, czym zasłużyła sobie na przydomek Żelaznej Damy.
Martin Luther King – "I have a dream"
"I have a dream" ("Mam marzenie") to nazwa całej przemowy Kinga wygłoszonej w 1963 roku poruszającej problem nierówności rasowych w USA. Marzenia obrońcy praw Afroamerykanów zostały spełnione – wystąpienie spotkało się z dużym odzewem opinii publicznej i doprowadziło do likwidacji dyskryminacji na tle rasowym w Stanach. Przy okazji King dostał także Nagrodę Nobla, Nagrodę Grammy i Złoty Medal Kongresu – jak na pastora to trzeba przyznać, że zrobił zawrotną karierę.
John F. Kennedy – "Jestem berlińczykiem"
"Ich bin ein Berliner" – powiedział 35. prezydent USA podczas przemowy w Berlinie w 1961 roku. To jedno zdanie było długo ćwiczone, największe problemy sprawiało prezydentowi wypowiedzenie niemieckiego "Ich". I choć te 4 słowa doczekały się w późniejszych czasach licznych kontrowersji (zarzucano m.in. niepoprawność gramatyczną), to przeszły do historii jako jeden z legendarnych gestów solidarności z mieszkańcami Berlina Zachodniego.
Barack Obama – "Yes, we can"
"Yes, we can" to najkrótsze i zarazem najsilniejsze w wymowie hasło ostatnich lat. Zaczerpnięte z hiszpańskiego "Si se puede" Obama wykorzystał po raz pierwszy w 2004 roku w czasie kampanii wyborczej do Senatu. "Yes we can" to także tytuł piosenki nagranej przez topowe gwiazdy show-biznesu popierające przyszłego prezydenta. Patrząc na wyniki można śmiało uznać, że rzeczywiście Obama "może" i "potrafi" – stał się pierwszym w historii czarnoskórym prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Winston Churchill – "Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym"
Były premier Wielkiej Brytanii uważany jest za jednego z najwybitniejszych mówców wszech czasów. Władzę sprawował podczas największego ogólnoświatowego konfliktu, z którego wyszedł na pozycji wygranego lidera. Do historii przeszły umiejętności retoryczne Churchilla, m.in. zdanie "Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym" wygłoszone w 1940 roku, nawiązujące do bitwy o Anglię, w której kluczową rolę odegrali polscy piloci. Drugie emocjonujące wystąpienie Churchilla to tuż po otrzymaniu nominacji na premiera. Stwierdził wtedy, że "nie mam do zaoferowania nic, tylko krew, trud, łzy i pot".
Lech Wałęsa – "My naród"
"My naród" od tych słów zaczął swoje wystąpienie w 1989 roku Lech Wałęsa w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Przemowa była dość nietypowa, jednak została zapamiętana jako bardzo szczera i emocjonująca. Już na wstępie przewodniczący "Solidarności" przedstawił się słuchaczom jako "Ja, elektryk z Gdańska" oraz "trzeci w historii cudzoziemiec, niepiastujący żadnych wielkich funkcji państwowych". Wystąpienie Wałęsy spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem i uznawane jest za jedno z najważniejszych przemówień na temat demokracji.
Jan Paweł II – "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!"
Pierwsza pielgrzymka do Polski papieża Jana Pała II w 1979 roku została w pamięci wszystkich Polaków. "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!" to słowa, którymi papież podbił serca tłumów uczestniczących w wystąpienia papieża na placu Piłsudskiego. Karol Wojtyła w tym jednym zdaniu zawarł subtelną aluzję zarówno do nawrócenia duchowego, jak i do obowiązującego w Polsce ustroju politycznego, którego był przeciwnikiem.
Józef Piłsudski – "Naród wspaniały, tylko ludzie k..."
Piłsudski był z pewnością postacią o tyle wybitną, co kontrowersyjną. Znany z ciętego języka marszałek nieraz udowodnił, że słowa przekute w czyny potrafią zdziałać cuda. Dowódca zasłynął głównie z przemówień politycznych oraz tych skierowanych do swoich żołnierzy. W jednym z wywiadów na temat sporów politycznych powiedział dziennikarzowi, że "Racja jest jak dupa, każdy ma swoją". I tu trzeba przyznać marszałkowi rację.
Józef Beck – "My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę"
"My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelka cenę. Jest jedna rzecz w życiu narodów i państw, która jest bezcenna: ta rzeczą jest honor" – te słowa wypowiedziane przez Ministra Spraw Zagranicznych z trybuny sejmowej w 1939 roku przeszły do historii jako symbol polskiego patriotyzmu. Mało kto jednak wie, że te gorąca zachęta do odporu Niemców była tylko próbą ratowania pozycji politycznej Becka. W rzeczywistości minister był przeciwnikiem walki z najeźdźcą i jak mógł starał się doprowadzić do kompromisu z hitlerowcami. Mamy zatem do czynienia z paradoksalnym efektem: zwolennik ugody z okupantem został zapamiętany jako jeden z najzagorzalszych obrońców Rzeczypospolitej.
Steve Jobs – "Bądźcie głodni, bądźcie głupi"
Założyciela Apple nikomu chyba przedstawiać nie trzeba. Chodząca legenda kreatywności i sprzedaży wygłosiła w 2005 roku przemowę na uroczystości rozdania dyplomów na Uniwersytecie Stanforda. "Chcę wam opowiedzieć trzy historie z mojego życia. Spokojnie, tylko trzy" - tak Jobs zaczął swoje wystąpienie. Mówił o własnym życiu, karierze i ludzkiej śmiertelności. Przy okazji zmieścił również, jak na geniusza marketingu przystało, wzmiankę o najlepszym na świecie nowym Macintoshu. Na zakończenie dodał "Stay hungry, stay foolish" – jako radę dla młodych ludzi – nie zatrzymujcie się, ciągle poszukujcie czegoś nowego, nie stawajcie w miejscu.
Juliusz Cezar – "Veni, vedi, vici"
Pełnych tekstów przemów Juliusza Cezara raczej na próżno szukać. Do dzisiejszych czasów zachowały się jednak słynne cytaty rzymskiego dyktatora. Najsłynniejsza, czyli "Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem" czy "Kości zostały rzucone" weszły już na stałe do kanonu powiedzeń. Te krótkie aczkolwiek trafne sentencje z pewnością oddają niezwykłe umiejętności retoryczne dowódcy. Pierwsza zasada każdego dobrego przemówienia: krótko, treściwie i na temat.
Napoleon Bonaparte – "Żołnierze, czterdzieści wieków patrzy na was!"
Historycy dzielą się na tych, którzy go kochają, i na tych którzy go nienawidzą. Geniusz strategii zawdzięczał swoje sukcesy nie tylko przemyślanym decyzjom, ale także oddanym żołnierzom. A jak zdobyć serca i dusze milionów? Oczywiście wielkimi słowami. Napoleon doskonale o tym wiedział. Przed każdą bitwą potrafił zmotywować swoich ludzi i nakłonić ich do realizacji rzeczy niemożliwych. A potem odpowiednio to sprzedać światu - jak sam mawiał: "Sukces jest najgłośniejszym mówcą świata".
Organizatorzy Materiały prasowe