Nauczycielka zadała swoim uczniom jedno proste pytanie. Ich odpowiedzi was wzruszą

Kiedy nauczycielka 3. klasy w ramach pracy domowej kazała dokończyć swoim uczniom pewne zdanie nawet nie przypuszczała, jakimi sekretami się z nią podzielą. Okazało się, że te wyznania poruszyły internautów na całym świecie, zainspirowały innych nauczycieli, a także zaowocowały wydaniem książki.

Kyle Schwartz jest nauczycielką w szkole Doull Elementary w Denver w stanie Colorado. Jej podopieczni to dzieci w wieku 8-9 lat. Ponad 90 proc. uczniów w placówce to Latynosi. Wielu z nich pochodzi z ubogich rodzin. Aż 92 proc. dzieci przysługuje darmowy posiłek. 

Jako nowa nauczycielka starałam się zrozumieć rzeczywistość, w której żyją moi uczniowie i dowiedzieć się, jak mogę ich najlepiej wspierać. Czułam, że jest coś, czego o nich nie wiem

- powiedziała w rozmowie z mediami .

Aby to zmienić rok temu Schwartz zadała swoim uczniom jedno proste polecenie - kazała im dokończyć zdanie: "Chciałbym, aby mój nauczyciel wiedział, że..." ("I wish my teacher knew"). Wówczas nawet nie podejrzewała, jak niesamowite efekty przyniesie to zadanie oraz jaką furorę odpowiedzi jej uczniów zrobią w sieci.

Niektóre z wyznań były żartobliwe - dzieci skarżyły się m.in. na zbyt dużą ilość pracy domowej. Część uczniów pisała o swoich marzeniach i planach na przyszłość. Inni wyznawali, jak dużą sympatią darzą swoją nauczycielkę.

Schwartz skupiła się jednak na najbardziej poruszających wpisach: takich, w których dzieci wyznawały, że rodzice nie mają dla nich czasu lub nie są w stanie odrobić pracy domowej, bo w ich domu nie ma przyborów do pisania.

Czytanie ich zdecydowanie było konfrontacją z rzeczywistością. W końcu to tylko mali ludzie z dużymi zmartwieniami, wobec których nauczyciele powinni być empatyczni

- wyjaśniała nauczycielka.

Wynikami akcji Schwartz podzieliła się na Twitterze. Jej posty wywołały niemały rozgłos. Oto najbardziej poruszające wpisy:

"Chciałbym, żeby mój nauczyciel wiedział jak bardzo tęsknię za moim tatą bo został deportowany do Meksyku kiedy miałem 3 lata i nie widziałem go od 6 lat."

"Chciałbym, żeby mój nauczyciel wiedział, że czasami moja praca domowa nie jest podpisana, bo mojej mamy często nie ma."

"Chciałbym, żeby mój nauczyciel wiedział, że nie mam przyjaciela, z którym mógłbym się bawić."

"Chciałbym, żeby mój nauczyciel wiedział, że nie mam w domu ołówka, którym mógłbym odrobić pracę domową."

"Chciałbym, żeby mój nauczyciel wiedział, że moja rodzina i ja mieszkamy w schronisku."

"Chciałbym, żeby mój nauczyciel wiedział, że jestem adoptowany i bardzo chcę dowiedzieć się czegoś o mojej biologicznej rodzinie."

"Chciałbym, żeby mój nauczyciel wiedział, że jestem samotny."

Nauczyciele zainspirowani działaniem Schwartz zaczęli przeprowadzać podobne akcje w swoich szkołach. Wynikami dzielili się (i nadal dzielą) pod hasztagiem #IWishMyTeacherKnew :

Rok po zainicjowaniu akcji Kyle Schwartz opowiedziała o swoich doświadczeniach w książce pt. "I Wish My Teacher Knew: How One Question Can Change Everything For Our Kids". Niedawno ukazała się drukiem.