Polki z szansami na Oscara, łódzka filmówka w top 15 szkół filmowych na świecie

"Lokatorki" Klary Kochańskiej oraz "Once Upon a Line" Alicji Jasiny to dwa tytuły nagrodzone na Student Academy Awards, zwanej studenckim Oscarem. Wyróżnienie uprawnia do realnej rywalizacji o Oscara 2016. Sukces świętować może także Szkoła Filmowa w Łodzi- znalazła się w pierwszej piętnastce najlepszych szkół filmowych świata według prestiżowego, amerykańskiego magazynu "The Hollywood Reporter".

Mamy kolejnego Oscara!

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła wyniki tegorocznego Student Academy Awards. „Lokatorki” wyróżniono razem z dwoma innymi niemieckimi tytułami w kategorii obcojęzyczna etiuda fabularna. Studenckiego Oscara wywalczyła także krótkometrażowa animacja „Once Upon a Line” Alicji Jasienicy. Jej autorka jest jednak tegoroczną absolwentką USC School of Cinematic Arts w Los Angeles, w związku z czym konkurowała razem z absolwentami amerykańskich uczelni.

To warto zobaczyć

„Lokatorki” to dyplomowy film Klary Kochańskiej, zrealizowany ze środków Szkoły Filmowej w Łodzi. Opowiada historię prawniczki, która wylicytowała na aukcji mieszkanie komornicze. - W dniu wielkiej przeprowadzki, kiedy w dłoni ma już akt notarialny, okazuje się, że klucze nie pasują do zamka i kobieta nie może wejść do mieszkania. To oczywiście uruchamia lawinę zdarzeń - opowiada Klara Kochańska. Okazuje się, że lokal zamieszkuje wychowująca niepełnosprawną córkę kobieta. Główna bohaterka staje przed dylematem jaką cenę jest gotowa zapłacić za realizację własnych marzeń. - Na głębszym poziomie to jest film o przetrwaniu w codzienności, która czasami potrafi doprowadzić nas do szału – ocenia autorka 30-minutowej etiudy.

 

"Once Upon a Line" to animacja o wiodącym monotonne życie mężczyźnie, który pewnego dnia poznaje miłość swojego życia. Obok polskiego filmu Akademia nagrodziła również „Die Flucht” Cartera Boycea oraz „The Wishgranter”  autorstwa Echo Wu. Wszystkie trzy produkcje zostały wyróżnione, jednak kwestia który film otrzyma złoty medal, a który srebrny i brązowy, zostanie rozstrzygnięta dopiero 22 września.

Oscar 2017 dla Polski całkiem realny

Corocznie od 1972 roku Akademia przyznaje nagrody studentom w 4 kategoriach: film animowany, film dokumentalny, film fabularny i alternatywny. Równolegle obok kategorii dla studentów szkół filmowych USA istnieją kategorie dla studentów zagranicznych. W tym roku do studenckiego Oscara zgłoszono rekordową liczbę 1749 filmów, z których Amerykańska Akademia Sztuki Filmowej wybrała 17 filmów. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Akademii, wyróżnione produkcje uprawnione są do rywalizacji o Oscara w kategoriach: krótkometrażowy film dokumentalny, animowany film krótkometrażowy oraz krótkometrażowy film aktorski.

Spośród dotychczasowych laureatów studenckiego Oscara, aż 49 filmów zdobyło oscarową nominację. Osiem filmów zdobyło "głównego" Oscara. Ogłoszenie Nominacji 24 stycznia.

 Polska szkoła w czołówce

Sukcesem może pochwalić się także Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa w Łodzi. Przez magazyn „The Hollywood Reporter” została okrzyknięta jedną z 15 najlepszych nieamerykańskich szkół na świecie. Ranking ułożony jest alfabetycznie, łódzka filmówka zestawiona jest razem z m.in. paryską Le Femis, londyńską NFTS czy FAMU w Pradze. Redakcja doceniła wysoki poziom szkoły oraz działalność jej wybitnych absolwentów: Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego czy Pawła Edelmana.

Więcej o: