Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017. W tym roku będzie nieco lżej. Sprawdź co się zmieni

Rozpoczęcie roku szkolnego to dla dzieci i młodzieży sądny dzień. Dzisiaj wezmą w nim udział 4 miliony 600 tysięcy uczniów. Czekają na nich nowe wyzwania, mnóstwo nauki, a niektórych dodatkowo ważne egzaminy, takie jak gimnazjalny czy matura. Po 2 miesiącach wakacji nie będzie łatwo zabrać się do roboty. Na szczęście wprowadzone od tego roku zmiany trochę uczniów odciążą...

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 – niektórzy uczniowie odczują ulgę

Od tego roku nie ma obowiązku szkolnego dla szcześciolatków. Ulgę odczują również szóstoklasiści, którzy nie będą już zobowiązani do pisania egzaminu na koniec szkoły podstawowej. Niestety egzamin gimnazjalny i matura pozostają bez zmian, ale maturzyści będą mieli szansę odwołać się od wyników egzaminu maturalnego.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 – wakacje przyjdą wcześniej

Ten pracowity rok szkolny będzie na szczęście nieco krótszy niż pierwotnie planowano. Miał się skończyć 30 czerwca, ale Ministerstwo Edukacji Narodowej zadecydowało o zmianie rozporządzenia w tej sprawie. Skrócenie roku szkolnego ma ułatwić m.in. przeprowadzanie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

Od tego roku wakacje będą zaczynać się nie w ostatni piątek miesiąca, lecz pierwszy piątek po 20 czerwca. To oznacza, że rok szkolny 2016/2017 zakończy się 23 czerwca. Ledwo się zaczęło, a niektórzy już odliczają dni:

 

A do tego kalendarz roku szkolnego 2016/2017 przedstawia się niezwykle obiecująco. Sprawdź kiedy możesz spodziewać się wolnego.

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 – początek rewolucji

To dopiero początek zmian. Prawdziwa reorganizacja oświaty rozpocznie się od roku 2017/2018. Planowane jest wprowadzenie 8-letniej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum oraz dwustopniowej szkoły branżowej. Uczniowie, którzy dziś rozpoczynają naukę w klasie szóstej, za rok zamiast do gimnazjum, pójdą do siódmej klasy podstawówki.

Chociaż dla niektórych reforma ta może wydawać się niekorzystna, pamiętajcie:

 

Więcej o: