Kiedy rozpoczęcie roku szkolnego 2016? [TERMINY]

Kiedy rozpoczęcie roku szkolnego 2016? To pytanie zadaje sobie pod koniec wakacji wielu uczniów. Spieszymy z odpowiedzią - prezentujemy wszystkie niezbędne informacje o rozpoczęciu roku szkolnego, a także kalendarz dni wolnych od szkoły. Podpowiadamy też, jakie zmiany czekają uczniów od roku szkolnego 2016/2017.

Kiedy rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017? Tradycyjnie 1 września

Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 przypada 1 września. W tym roku tym dniem jest czwartek. Oznacza to, że w pierwszym tygodniu szkoły uczniów czeka tylko jeden dzień nauki. A i tej pewnie wiele nie będzie - w końcu pierwsze dni w nowym roku szkolnym polegają głównie na spisywaniu planu lekcji, zapoznawaniu się z warunkami zaliczenia danego przedmiotu czy omawianiu harmonogramu zajęć. 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017. Kiedy wolne od szkoły?

Chociaż rok szkolny 2016/2017 jeszcze się nie rozpoczął, już teraz wielu uczniów i nauczycieli zastanawia się nad tym, kiedy czekają ich dni wolne od szkoły. Okazuje się, że rok szkolny 2016/2017 będzie dla uczniów dosyć łaskawy pod tym względem. 

Kiedy wolne od szkoły? Zobacz kalendarz roku szkolnego 2016/2017 >>

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017. Rewolucja na maturze

W tym roku maturzyści dostali więcej możliwości w kwestii wglądu do swojej pracy. Tegoroczną nowością jest możliwość zrobienia zdjęcia swojej ocenionej pracy maturalnej. Dotychczas jakiekolwiek fotografowanie czy kopiowanie arkusza było zabronione, a uczniowie musieli przepisywać zadania ręcznie.

Być może już od roku szkolnego 2016/2017 w związku z egzaminem maturalnym uczniów czekają koleje zmiany. MEN chce bowiem wprowadzić próg zaliczeniowy dla egzaminów na poziomie rozszerzonym. Obecnie taki próg nie obowiązuje, a nieuzyskanie 30 proc. punktów z matury na poziomie rozszerzonym nie skutkuje oblaniem egzaminu.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017. Inne zmiany w edukacji

W tym roku czeka nas wiele zmian w systemie oświaty. Do szkolnych sklepików wrócą drożdżówki, a do stołówkowych obiadów - solone potrawy.

Będzie też zmiana w ocenianiu tych uczniów, którzy uczęszczają zarówno na religię, jak i na etykę. Od roku szkolnego 2016/2017 na ich świadectwach pojawią się dwie oceny - osobno z każdego przedmiotu (do tej pory mieli wyciąganą średnią).

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017. Czy czekają nas dłuższe wakacje?

W połowie lipca MEN ogłosiło plan skrócenia roku szkolnego. W obecnie obowiązującym porządku zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach kończą się w ostatni piątek czerwca. W związku z tym wakacje najwcześniej mogą się rozpocząć 24 czerwca, a w najgorszym dla uczniów wypadku - 30 czerwca.

Według zapowiedzi MEN po zmianach przerwa wakacyjna miałaby zaczynać się w najbliższy piątek następujący po 20 czerwca. Oznacza to, że uczniowie najwcześniej wyjadą na wakacje 21 czerwca, a najpóźniej - 27 czerwca. 

 

 

Więcej o: