18-latki na zasiłku... kulturalnym, czyli 500+ po włosku. Państwo zrobi prezent świeżo upieczonym dorosłym

Obejrzeć wszystkie nowości kinowe? Zasilić domową bibliotekę? A może zostać groupie ulubionego zespołu? Przed takim dylematem staną 18-letni mieszkańcy Włoch, którzy w ramach urodzinowego prezentu otrzymają od państwa "zasiłek na kulturę".

500+ po włosku

Mieszkańcy Włoch, którzy w tym roku osiągną pełnoletność mogą liczyć na wyjątkowo hojny prezent urodzinowy od państwa. Każdy solenizant otrzyma 500 euro do wydania na kulturę. Beneficjenci sami zdecydują czy kwotę tę przeznaczą na zakup książek, biletów do kina, teatru, na koncerty, czy wycieczki do parków narodowych i muzeów.

Skorzysta każdy z meldunkiem

Początkowo pieniądze mieli dostać tylko rodowici Włosi, ale projekt rozszerzono na zameldowanych tam na stałe obcokrajowców. Dzięki temu z rządowego dofinansowania skorzysta ok. 575 tys. 18-latków. Państwo na projekt wyda - nie bagatela - 290 milionów euro. Politycy uspokajają jednak, że będą to dobrze wydane pieniądze. Jak podkreśla Tommaso Nannicini, podsekretarz parlamentarny, koszty zwrócą się w perspektywie długoterminowej, czyniąc młodych bardziej aktywnymi i świadomymi konsumentami kultury.

Kulturalna transakcja bezgotówkowa

Młodzież nie otrzyma jednak pliku banknotów. To mogłoby sprowokować niebezpieczeństwo wydania ich na inny cel. 500 euro zostanie przekazane im w postaci vouchera. Kupon będzie można pobrać przy użyciu specjalnej aplikacji 18app i wykorzystać go online lub w wybranych sklepach stacjonarnych. Nie ma co zwlekać z jego realizacją, bo czas na wydanie środków jest ograniczony. „Zasiłek” należy wykorzystać do końca 2017 roku. Oby przyszły rok obfitował w ciekawe wydarzenia kulturalne.

Nauczyciele zacierają ręce

Pecha mają urodzeni nieco później. Oni nie załapią się już na kulturalny zasiłek. W przyszłym roku podobną premię otrzymają włoscy nauczyciele. Stypendium będą mogli przeznaczyć na doskonalenie umiejętności związanych z zawodem.

Ciekawe kim będą następni szczęśliwcy...

 

Więcej o: