Dokąd idziesz, czytelniku? Na Narodowe Czytanie. Już 3 września w całej Polsce

Nie każdy przepada za drobiazgowością w powieściach Henryka Sienkiewicza. Dla wielu uczniów czytanie jego utworów stanowi mordęgę. Trudno się jednak nie zgodzić, że Sienkiewicz wielkim pisarzem był i wypada znać jego twórczość. Ci, którym udało się przejść przez szkołę bez czytania "Quo Vadis", będą mieli szansę nadrobić zaległości już 3 września. Tego dnia cała Polska zanurzy się w lekturze.

Czego Jaś nie przeczyta...

Czasami w nadmiarze szkolnych obowiązków nie ma czasu na czytanie lektur. Przez niektóre książki po prostu ciężko przebrnąć, a do pewnych dzieł literatury trzeba zwyczajnie dorosnąć. W dobie nauki pod egzaminacyjny klucz część książek jest omawiana fragmentarycznie, a do ich poznania wystarczą bryki. Mówi się, że czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał i wtedy zdarzają się tego typu sytuacje:

Sienkiewicz wielkim pisarzem był

Na ratunek takim osobom w 2012 roku Prezydent RP zainaugurował ogólnopolską, cykliczną akcję Narodowe Czytanie. Już 3 września da Polakom korepetycje z „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Tegoroczna lektura została wybrana w internetowym plebiscycie. Stanęła w szranki z „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołam” Stefana Żeromskiego, „Chłopami” Władysława Reymonta i powieścią „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej. 

To ładny gest ze strony internautów, bo w tym roku obchodzony jest Rok Sienkiewiczowski. 15 listopada minie setna rocznica śmierci wielkiego Polaka. 

11-godzinny maraton z podziałem na role

W warszawskim Ogrodzie Saskim fragmenty powieści przeczyta Para Prezydencka, a także wielu znanych aktorów. "Quo Vadis" będzie można usłyszeć m.in. w interpretacji Olgiera Łukaszewicza, Jana Nowickiego, Ewy Dałkowskiej, Tomasza Schuchardta, Antoniego Królikowskiego i wielu innychImprezę poprowadzi Antoni Pawlicki i Aleksander Laskowski. 

Równolegle akcja wspólnego czytania będzie odbywać się w setkach bibliotek i instytucji kultury w całej Polsce. Sprawdź co będzie działo się w twoim mieście.

Zostanie sama esencja

W zależności od wydania „Quo Vadis” ma ok. 450 – 500 stron. Przeczytanie całej powieści zajęłoby więcej niż dobę. Dlatego na potrzeby akcji dzieło musiało zostać skrócone aż o 2/3 objętości. Tego dość niewdzięcznego zadania podjął się wybitny literaturoznawca Tomasz Burka. W jaki sposób udało mu się tego dokonać można obejrzeć na filmiku promującym akcję:

 

 

 

Więcej o: