Czasami w nadmiarze szkolnych obowiązków nie ma czasu na czytanie lektur. Przez niektóre książki po prostu ciężko przebrnąć, a do pewnych dzieł literatury trzeba zwyczajnie dorosnąć. W dobie nauki pod egzaminacyjny klucz część książek jest omawiana fragmentarycznie, a do ich poznania wystarczą bryki. Mówi się, że czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał i wtedy zdarzają się tego typu sytuacje:
Na ratunek takim osobom w 2012 roku Prezydent RP zainaugurował ogólnopolską, cykliczną akcję Narodowe Czytanie. Już 3 września da Polakom korepetycje z „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Tegoroczna lektura została wybrana w internetowym plebiscycie. Stanęła w szranki z „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołam” Stefana Żeromskiego, „Chłopami” Władysława Reymonta i powieścią „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej.
To ładny gest ze strony internautów, bo w tym roku obchodzony jest Rok Sienkiewiczowski. 15 listopada minie setna rocznica śmierci wielkiego Polaka.
W warszawskim Ogrodzie Saskim fragmenty powieści przeczyta Para Prezydencka, a także wielu znanych aktorów. "Quo Vadis" będzie można usłyszeć m.in. w interpretacji Olgiera Łukaszewicza, Jana Nowickiego, Ewy Dałkowskiej, Tomasza Schuchardta, Antoniego Królikowskiego i wielu innych. Imprezę poprowadzi Antoni Pawlicki i Aleksander Laskowski.
Równolegle akcja wspólnego czytania będzie odbywać się w setkach bibliotek i instytucji kultury w całej Polsce. Sprawdź co będzie działo się w twoim mieście.
W zależności od wydania „Quo Vadis” ma ok. 450 – 500 stron. Przeczytanie całej powieści zajęłoby więcej niż dobę. Dlatego na potrzeby akcji dzieło musiało zostać skrócone aż o 2/3 objętości. Tego dość niewdzięcznego zadania podjął się wybitny literaturoznawca Tomasz Burka. W jaki sposób udało mu się tego dokonać można obejrzeć na filmiku promującym akcję: