Kiedy wolne od szkoły? Kalendarz roku szkolnego 2016/2017. Sprawdź harmonogram wolnych dni od szkoły

Już 1 września kolejne pokolenia uczniów zasilą szkolne ławki. I choć na początku roku uczniowie promienieją entuzjazmem, to zapał przemija wraz z kolejnymi dniami ciężkiej pracy. I właśnie po to istnieją dni ustawowo wolne. Pozwalają na nabranie sił i regenerację zmęczonych mózgów. Kalendarz roku szkolnego 2016/2017 przedstawia się naprawdę obiecująco - wolne od szkoły będą aż 174 dni. Poniżej przedstawiamy harmonogram dni wolnych w roku szkolnym 2016/2017.

Początki nie takie straszne - dni wolne od szkoły już na starcie

Kalendarz roku szkolnego 2016/2017 wskazuje, że szkoła rozpoczyna się dokładnie w czwartek 1 września. Jednak już na wstępie możemy pocieszyć uczniów, że prawdziwa nauka zacznie się dopiero cztery dni później. Pierwszy dzień miesiąca przeznaczony jest z reguły na kwestie organizacyjne i uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Jeśli 1 września to czwartek, to siłą rzeczy następnego dnia wypada piątek -  ten z kolei przeznaczany jest co roku na przedstawienie uczniom zasad oceniania i wymagań przedmiotowych. A po piątku już upragniona sobota...

A jak wygląda początek roku pod względem dni ustawowo wolnych? Niestety szału nie ma. Pierwszy wolny dzień nastąpi dopiero 14 października, a więc po 29 dniach wytężonej pracy. I w dodatku odetchną głównie nauczyciele, a nie uczniowie. Dlaczego? Bo to Dzień Nauczyciela. Uczniowie w tym czasie muszą zadbać, by ich opiekunowie mieli co świętować i przygotowują całą uroczystość. Ponadto warto zaznaczyć że jest to piątek, a więc już w październiku czeka nas pierwszy długi weekend w tym roku szkolnym.

Dni wolne w listopadzie i grudniu – statystyki sprzyjają 

Listopad wchodzi do szkół z wielkim hukiem - już pierwszy dzień miesiąca jest wolny. Tradycyjnie 1 i 11 listopada to stałe daty, zaznaczone w kalendarzach na czerwono. 1 listopada to Wszystkich Świętych – czas na chwilę refleksji i wyrwania się z codziennego zgiełku. Natomiast 11 listopada to Święto Niepodległości. Tutaj zagospodarowanie czasu wolnego zależy już tylko od inwencji go spędzającego. Do wyboru są marsze, demonstracje i pochody lub wieczór z książką i ciepłą herbatą, idealną na jesienną słotę. Przy okazji, 11 listopada wypada w piątek – znów długi weekend.

Jak prezentuje się grudzień? Jeszcze lepiej niż listopad. Statystyki przemawiają same za siebie – na 31 dni miesiąca 15 dni jest wolnych. Święta Bożego Narodzenia wypadają w tym roku od 23 grudnia do 1 stycznia. Mogłoby być jeszcze lepiej i liczba dni wolnych przewyższałaby liczbę dni pracujących, jednak zarówno Boże Narodzenie, jak i Nowy Rok wypadają w niedzielę. Jednak nie ma powodów do zmartwień, przecież zaraz Trzech Króli...

Oho, zaraz ferie! Czyli 2 tygodnie wolne od szkoły

Święto Trzech Króli (6 stycznia) prezentuje się w tym roku bardzo ładnie – wypada w piątek, co zwiastuje długi weekend. A zaraz po nim chwila koncentracji i ... ferie zimowe! Długo wyczekiwana przerwa to bite dwa tygodnie laby. Dla różnych województw wypada ona w innych terminach – dla przykładu, gdy 16 stycznia w Warszawie uczniowie będą jeszcze w pocie czoła rozwiązywać zadania, w województwie podkarpackim ich koledzy mogą już wyciągać sanki z piwnicy i cieszyć się zasłużoną przerwą zimową. Tak wygląda rozpiska ferii dla poszczególnych województw:

  • 16.01.-29.01. – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
  • 23.01.-05.02. – podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 30.01.-12.02. – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
  • 13.02.-26.02. – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

Marzec? Nie, dziękuję. Brak dni wolnych 

Trzeci miesiąc nowego roku nie rozpieszcza uczniów. No cóż, kiedyś też trzeba się uczyć. Marzec nie może pochwalić się ani jednym dodatkowym dniem wolnym, ponadto trwa 31 dni i ma tylko 8 dni weekendowych.

O niebo lepiej wygląda za to kwiecień, w którym świętujemy Wielkanoc. Są to święta ruchome, w tym roku przypadają pomiędzy 13 a 18 kwietnia. Nie są długie, ale po ciężkim marcu bardzo wyczekiwane i potrzebne.

Na mecie całkiem przyzwoicie - majówka wolna od szkoły

Ostatnie dwa miesiące szkolnej edukacji, a więc maj i czerwiec, kojarzą się głównie z egzaminami i dniami wolnymi. Maj zaczyna się oczywiście od majówki. Wolne są 1 i 3 maja. Pierwsze święto wypada w poniedziałek i jest to Święto Pracy, kolejne w środę, Święto Konstytucji 3 Maja. Jak co roku prawdopodobnie wolnym zostanie ogłoszony także dzień pomiędzy – 2 maja. Szykuje się naprawdę dłuuugi weekend – od soboty 29 kwietnia aż do środy 3 maja.

W czerwcu mamy jedną zaprzepaszczoną szansę na dzień wolny. Zesłanie Ducha Świętego jest dniem ustawowo wolnym, jednak ponieważ zawsze wypada w niedzielę, więc uczniowie nie mają się specjalnie z czego cieszyć. Skargi i zażalenia można wnosić jedynie do Stworzyciela, być może następnym razem Duch Święty zostanie zesłany dzień później. Jest to świetna alternatywa, gdyż następnym dniem jest poniedziałek 4 maja – pomoc z niebios z pewnością by się przydała w dniu matury pisemnej z języka polskiego. Niby tylko jeden dzień, a jaka kolosalna różnica.

Z pomocą dla uciśnionych przychodzi na szczęście 15 czerwca – Boże Ciało. Wypada w czwartek, jeśli więc dysponujemy zwolnieniem lekarskim na dzień kolejny, to możemy zacząć świętować długi weekend. A po czterech dniach wolnego wracamy do szkoły 19 czerwca. Zaraz, zaraz, przecież to już końcówka czerwca! Zgadza się, do końca roku pozostał jedynie tydzień. Kalendarz roku szkolnego 2016/2017 koniec wyznacza na 23 czerwca, a po nim już tylko dwa miesiące upragnionych wakacji.

Skomentuj:
Kiedy wolne od szkoły? Kalendarz roku szkolnego 2016/2017. Sprawdź harmonogram wolnych dni od szkoły
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX