Chłopiec z autyzmem oblał egzaminy. Ale jego postawa wzruszyła nauczycieli i internautów

Mimo autyzmu 11-letni Ben podszedł do egzaminów nieformalnie zwanych SAT, wieńczących jeden z etapów edukacji w Wielkiej Brytanii. Egzamin oblał, ale jego wysiłek został doceniony. Wraz z wynikami testu chłopiec otrzymał wyjątkowy list, którego treścią jego mama podzieliła się w mediach społecznościowych. I wzruszyła internautów.

Ben Twist ma 11 lat i cierpi na autyzm. Mimo tego chłopiec postanowił przystąpić do egzaminów sprawdzających wiedzę brytyjskich uczniów na danym etapie nauki. Niestety nie udało mu się zaliczyć testu. Mimo to jego nauczyciele zadbali o to, aby jego wysiłek nie poszedł na marne. Wraz z wynikami egzaminu otrzymał inspirujący list.

"Ben pracował bardzo ciężko i sam fakt, że przystąpił do egzaminów jest wielkim osiągnięciem - powiedziała Gail Twist, matka chłopca w rozmowie z portalem Liverpool Echo . - Wiedzieliśmy, że niebawem otrzymamy wyniki testu, ale żeby dostać taki list - przeczytałam go do połowy i wybuchłam płaczem".

Wpis matki chłopca na Twitterze został podany dalej 2,5 tys. razy i zebrał 4,7 tys. polubień.

"Jestem cała we łzach. To list ze szkoły do mojego 11-letniego autystycznego syna: Te testy mierzą tylko małą część Ciebie" - dopisała zamieszczając zdjęcie listu.

Oto pełna treść listu nauczycielki do Bena i jego rodziców:

"Drogi Benie,

Piszę do Ciebie, aby pogratulować Ci Twojego nastawienia i sukcesów w związku ze zwieńczeniem etapu edukacji kończącego się testami SATs.

Gil, Lynn, Angeli, Steph i Anne świetnie się z Tobą pracowało w tym roku i uczyniłeś wspaniałe postępy.

Piszę do Ciebie i do Twoich rodziców, aby poinformować o wynikach testu.

Chcę, żebyś zrozumiał pewną ważną rzecz - te testy mierzą tylko małą część Ciebie i Twoich możliwości. Są ważne i spisałeś się na nich dobrze, ale Ben Twist posiada wiele innych umiejętności i talentów, które widzimy tutaj, w szkole Lansbury Bridge i mierzymy je na inne sposoby.

Do innych talentów, które posiadasz, a których nie zweryfikują testy, zaliczają się:

- Twoje zdolności artystyczne

- Twoja zdolność do pracy w grupie

- Twoja kształtująca się samodzielność

- Twoje dobro

- Twoja zdolność do wyrażania własnej opinii

- Twój talent sportowy

- Twoja zdolność do zawierania i podtrzymywania przyjaźni

- Twoja zdolność do rozmowy i oceny swojego rozwoju

- Twoje zdolności do projektowania i budowania

- Twoje talenty muzyczne

Bardzo się cieszymy, że wszystkie te talenty i zdolności czynią Cię wyjątkową osobą, jaką jesteś. Wszystkie te rzeczy mierzymy aby upewnić się, że zawsze czynisz postępy i rozwijasz się, stając się cudownym, bystrym młodym człowiekiem.

Dobra robota, Ben, jesteśmy z Ciebie bardzo dumni.

Wszystkiego dobrego,

Pani Clarkson"

Jak podają brytyjskie media, u Bena autyzm zdiagnozowano gdy chłopiec miał 5 lat. W zeszłym roku zmienił szkołę i obecnie uczęszcza do placówki Landsbury Bridge. Uczy się z dziećmi, które tak jak on cierpią na choroby spektrum autystycznego, a także mają trudności z mową lub są niepełnosprawne.

Jak na list nauczycielki zareagował sam Ben? Opowiada jego mama:

"Jest właśnie takim, jakim go opisano - jest wspaniałą osobą. Myślę, że te słowa zostaną z nim, jeśli stale będziemy mu o nich przypominać. Kiedy mu je przeczytałam, powiedział: Wow, oni naprawdę tak o mnie myślą? To po prostu wspaniałe zachowanie".