Pamiętacie ten hit Spice Girls? Pewnie, że pamiętacie. Właśnie został hymnem walki o prawa kobiet

"Wannabe" to największy hit Spice Girls. Królował na listach przebojów na całym świecie w latach 90. W tym roku piosenka obchodzi swoje 20-lecie. Przy okazji dostała drugie życie - jej fragment ilustruje najnowszy klip organizacji The Global Goals for Sustainable Development, a jego celem jest zwrócenie uwagi na prawa kobiet.

W latach 90. śpiewaliśmy ze spicetkami: "What I really, really want". Dziś ten wers stał się hasłem kampanii na rzecz równouprawnienia.

W filmiku opublikowanym przez organizację The Global Goals choreografię Spice Girls odtwarzają m.in. bollywoodzka aktorka Jacqueline Fernandez, pochodząca z Nigerii artystka Seyi Shay, piosenkarka Gigi Lamayne z RPA, brytyjska grupa M.O, oraz młodziutkie tancerki: 15-letnia Larsen Thompson ze Stanów Zjednoczonych oraz Taylor Hatala z Kanady (ma zaledwie 12 lat!).

Artystki tańczą m.in. na ubogich przedmieściach, a w jednej ze scen towarzyszy im grupa uczennic ze szkoły w jednym z islamskich krajów. Hasła, które padają w klipie to: "Wartościowa edukacja dla wszystkich dziewcząt", "Stop przemocy wobec dziewcząt", "Równość płci", "Stop zawieraniu małżeństw przez dzieci" i "Równa płaca za taką samą pracę".

 

Organizacja liczy na odzew internautów. Zachęca wszystkich, aby za pomocą mediów społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram) pod hashtagiem #WhatIReallyReallyWant zamieszczali swoje zdjęcia z napisami, o co jeszcze należy walczyć.

"Pokażemy je światowym przywódcom na szczycie ONZ we wrześniu" - czytamy na końcu filmiku.

Klip skomentowały już same spicetki. Na swoim koncie na Twitterze Victoria Beckham (była Posh Spice) napisała: "20 lat później - Girl Power umacnia nową generację. Jestem taka dumna".

Melanie Chisholm, czyli Mel C dodała: "Jestem zaszczycona, że nasza zwariowana piosenka została wykorzystana w tak piękny sposób".