Jak zamrozić piorun? Świat niezwykłych eksperymentów fizycznych na filmach edukacyjnych

Czy fizyk może być artystą? Tak, a udowadnia to w najnowszym filmie edukacyjnym ADAMED SmartUP Dariusz Aksamit, fizyk medyczny, który prezentuje sposób na... rzeźbę z pioruna. W kilka minut powstaje dzieło, którego precyzji wykonania pozazdrościć mogą nawet najlepsi artyści.

ADAMED SmartUP wraz z Dariuszem Aksamitem, doktorantem na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej oraz znanym popularyzatorem nauki, po raz kolejny zabierają widzów do świata niezwykłych eksperymentów fizycznych.

Tym razem widzowie zaobserwować mogą, jak powstają tzw. figury Lichtenberga - fraktalne figury tworzące się podczas wyładowań elektrycznych, które tak krótko podziwiać można choćby podczas burzy z piorunami. Darek Aksamit przestawia doświadczenia, które pozwalają jednak utrwalić ten efekt, np. w środku akrylowego bloku. W efekcie powstają trójwymiarowe rzeźby przypominające rozgałęzione błyskawice zamknięte w przezroczystym pudełku.

 

Film prezentujący eksperyment można także odnaleźć na stronie programu edukacyjnego ADAMED SmartUP .

Odwiedzając witrynę warto również poświęcić kilka minut na drugą z najnowszych produkcji edukacyjnych Dariusza Aksamita. Film "Sterylizacja Radiacyjna" zabiera widzów w podróż do Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej. Wyjaśnia, dlaczego najlepszym sposobem na sterylizację sprzętu medycznego jest promieniowanie jonizujące. Ten niezawodny sposób sterylizacji, który "hurtowo" niszczy DNA każdej komórki, nawet formy przetrwalnikowej bakterii, jest w Polsce stosowany od kilkudziesięciu lat.