Przewodnik po Dniu Dziecka

Jaki dzień w roku jest najbardziej wyczekiwany przez dzieci? Oczywiście Dzień Dziecka, kiedy na najmłodszych czekają prezenty, luźniejsze lekcje i masa miejskich atrakcji. Dzień Dziecka obchodzony jest prawie na całym świecie, jednak nie we wszystkich krajach w tym samym czasie. Z czego wynikają takie różnice i jaka jest historia powstania tego święta? Jakie atrakcje czekają na dzieci w Polsce z okazji Dnia Dziecka?

Podjęcie tematyki praw dziecka nastąpiło w roku 1924 i wiąże się z ustanowieniem "Deklaracji Praw Dziecka" w Genewie. W Polsce i byłych państwach socjalistycznych Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 roku 1 czerwca, z inicjatywy Światowej Federacji Kobiet Demokratycznych. W roku 1954 ONZ oficjalnie ustanowiło Międzynarodowy Dzień Dziecka, zlecając wszystkim państwom obchodzenie go w dniu, który uznają za stosowne. Święto miało na celu upowszechnienie ideałów dotyczących poszanowania praw dziecka, jakie zawierała Karta Narodów Zjednoczonych.

Święto najmłodszych za granicą

Różnice w datach Dnia Dziecka wynikają przede wszystkim z tradycji narodowych, religijnych i obyczajowych poszczególnych państw. Ponad 40 krajów świata, m.in. Polska, Chiny, Rosja, Ukraina i Portugalia obchodzą Dzień Dziecka 1 czerwca. Kolejną najpopularniejszą datą tego święta jest 20 listopada, obchodzony w ponad 20 krajach, m.in. w Hiszpanii, Francji i Szwecji. Pozostałe kraje obchodzą Dzień Dziecka w różne dni - dla przykładu w USA przypada zawsze w drugą niedzielę czerwca, w Niemczech - 20 września, a w Holandii - nie obchodzi się takiego święta w ogóle.

- W Holandii nie obchodzimy takiego święta jak Dzień Dziecka, ponieważ wychodzimy z założenia, że taki dzień nasze dzieci powinny obchodzić codziennie - tłumaczy Andre Haardt, założyciel holenderskiej platformy edukacyjnej Squla , która dostępna jest również w Polsce. - Według badań UNICEF-u holenderskie dzieci są najszczęśliwszymi dziećmi na świecie, a badano ich warunki materialne, mieszkalne, zdrowotne, bezpieczeństwo, edukację oraz relacje rodzinne. Dodatkowo badania wykazały, że holenderskie dzieci same uważają się za bardzo szczęśliwe - aż 95 proc. z nich jest zadowolonych ze swojego życia! Dajemy swoim dzieciom wiele wolności, ale też określamy jasne zasady, których przestrzeganie staramy się nagradzać na każdym kroku - dodaje Andre Haardt .

Tegoroczne atrakcje na Dzień Dziecka w Polsce

Na polskie dzieci w dniu ich święta czeka moc atrakcji. Dla tych, którzy planują podróż z dzieckiem z okazji Dnia Dziecka, PKP Intercity przygotowało specjalną ofertę - od 30 maja do 1 czerwca dzieci i młodzież do 16. roku życia mają możliwość podróżowania całkowicie za darmo. Osoby, które pragną spędzić ten dzień w domu mogą skorzystać z oferty platformy edukacyjnej Squla.pl, która 1 czerwca zezwala na całkowicie darmowy dostęp do tysiąca gier i materiałów edukacyjnych. Osoby, które tego dnia zarejestrują się w Squli, będą mogły z niej korzystać bez opłat również przez następne 2 tygodnie!

Na dzieci w całej Polsce czekają również liczne miejskie atrakcje. Poniżej prezentujemy kalendarium najciekawszych z nich:

Warszawa:

31 maja - 1 czerwca: Piknik z okazji Dnia Dziecka w warszawskim ZOO i darmowy wstęp dla wszystkich dzieci

1-5 czerwca 2016: Kinoteka Małego Człowieka, czyli spotkania z bajkowymi bohaterami w Kinotece Pałacu Kultury i Nauki

1-9 czerwca 2016: Wystawa Misiów w Centrum Handlowym BlueCity

Kraków:

29 maja 2016: Dzień Dziecka z Kopalnią Soli Wieliczka w Parku św. Kingi

1 czerwca 2016: Naukowy Dzień Dziecka - widowisko naukowe "Klaun Feliks w laboratorium Kuźni Wiedzy" na ul. Piłsudskiego 105

4-5 czerwca 2016: Dzień Dziecka z Krzysztofem i Dorotką organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Trójmiasto:

28 maja 2016: Wielki Sopocki Festyn Dziecięcy "Bezpieczne Wakacje" na Sopockim Molo

28-29 maja 2016: Dzień Dziecka w Teatrze Gdynia Główna - spektakle dla najmłodszych

30 maja-3 czerwca 2016: warsztaty naukowe "FUNtastyczny Dzień Dziecka" organizowane przez Gdański Park Naukowo-Technologiczny

Wrocław:

26 maja-5 czerwca 2016: Dzień Dziecka w Kinie Nowe Horyzonty

4 czerwca: Dzień Dziecka w Klubie Anima - koncert z piosenkami Jana Brzechwy i Juliana Tuwima

Poznań:

29 maja 2016: Animacje dla dzieci z okazji Dnia Dziecka w Bramie Poznania

28-29 maja 2016: Warsztaty na Dzień Dziecka w Starym Browarze