Irak wyłącza internet. Żeby uczniowie nie ściągali na egzaminach

Irackie władze zarządziły przerwę w dostępie do internetu w całym kraju. To sposób na walkę ze ściąganiem na egzaminach. W maju do państwowych testów przystępuje ok. 600 tys. uczniów kończących szkołę podstawową. Dzięki odcięciu od sieci nie będą mieli dostępu do przecieków zadań, które są publikowane na Facebooku.

Offline od 5 do 8 rano

Przerwa w dostępie do sieci w Iraku została zauważona przez Dyn Research, firmę zajmującą się śledzeniem awarii internetowych na całym świecie. Jej dane pokazują, że dostęp do internetu został prawie całkowicie zablokowany na 3 godziny w sobotę, niedzielę i poniedziałek (14-16 maja) między 5 a 8 rano czasu lokalnego. Potwierdziła to rzeczniczka Ministerstwa Edukacji, Hadeel al-Ameri.

The Guardian donosi, że o przerwie w dostępie do internetu poinformował jeden z irackich dostawców, EarthLink. We wpisie na swojej stronie na Facebooku firma zakomunikowała: "W związku z zaleceniami Ministerstwa Komunikacji serwisy internetowe zostaną odcięte na czas egzaminów we wszystkich prowincjach w Iraku od godziny 5 do 8 rano".

- Poprosiliśmy Ministerstwo Komunikacji o wyłączenie dostępu do internetu ponieważ wiedzieliśmy, że część uczniów - tych leniwych - zaczęła używać internetu w celu zdobycia odpowiedzi - powiedziała al-Ameri portalowi NBC News.

To jeszcze nie koniec problemów z internetem

Irak zostanie ponownie odcięty od sieci już jutro. Władze kraju podejmą te środki prewencyjne kiedy do swoich egzaminów przystąpią uczniowie szkół licealnych.

Irak zastosował taką metodę walki ze ściągającymi na testach uczniami już w zeszłym roku. Jak relacjonuje portal NBC News , rok temu iraccy uczniowie zapisywali się do grupy na Facebooku w celu otrzymania pytań egzaminacyjnych. Wystarczyło zapłacić jedynie 9 dolarów aby dostać pakiet oficjalnych zadań, które później pojawiły się na testach.

- Służby bezpieczeństwa aresztowały osoby, które próbowały udostępnić pytania egzaminacyjne. Okazało się, że niektóre z tych osób pracowały w Ministerstwie Edukacji - powiedziała al-Ameri.