Matura 2016 - historia, poziom podstawowy [ODPOWIEDZI, ZADANIA, ARKUSZE CKE]

Matura 2016 z historii odbyła się 17 maja. Maturę z historii na poziomie podstawowym od zeszłego roku maturzyści piszą tylko w tzw. "starej formule". Wszyscy uczniowie, którzy zdecydowali się na zdawanie tego przedmiotu jako dodatkowego na maturze musieli przygotować się z bardzo obszernego materiału, obejmującego wiedzę z wielu dziedzin życia, od starożytności po współczesność. Jakie zadania pojawią się na maturze 2016 z historii podstawowej? Arkusze CKE i przykładowe odpowiedzi jeszcze dziś na Edulandia.pl.

Dyskutuj o egzaminie maturalnym. Dziel się opiniami, odpowiedziami i wątpliwościami związanymi z egzaminem na facebookowym fanpage'u "Ożeż w maturę" .

Zobacz HARMONOGRAM!

Matura 2016 HISTORIA, poziom podstawowy. Zadania z tegorocznego arkusza maturalnego

Arkusz maturalny z historii na poziomie podstawowym składa się co roku z ok. 34 pytań, w tym z pytań zamkniętych, typu prawda fałsz, na dobieranie oraz otwartych. Do większości poleceń dołączane są materiały źródłowe w postaci tekstów, map i rycin, które, przy umiejętnym wykorzystaniu, są pomocą w udzieleniu poprawnej odpowiedzi. Standardy wymagań, będące podstawą egzaminu maturalnego z historii, obejmują trzy obszary: wiadomości i rozumienie, korzystanie z informacji oraz tworzenie informacji.

Matura 2016, historia, podstawa. Najtrudniejsze zadania z ubiegłych lat

Specjalistyczna terminologia jest wyzwaniem nie tylko na maturze z geografii czy fizyki, ale nie ułatwia zdania egzaminu maturalnego z historii. W 2014 roku wielu maturzystów pokonało zadanie, wykorzystujące termin "cenzor". Do zadania dołączony był tekst starożytnego pisarza Diodora Sycylijskiego, w którym opisywał dokonania Appiusza Klaudiusza i informował, że przy układaniu listy senatorów nie usunął żadnego z senatorów cieszących się złą sławą. Skomplikowane okazują się również zadania, wymagające dobrej znajomości biografii postaci istotnych i zasłużonych w polskiej historii. Dwa lata temu było to pytanie o dokonania Stanisława Konarskiego - jednego z czołowych przedstawicieli polskiego oświecenia. Piszący otrzymał polecenie, aby wymienić dwie zasługi Konarskiego. Zadanie wykazało, że maturzyści posiadają bardzo małą wiedzę na temat tej postaci historycznej.

Matura 2016. HISTORIA, poziom podstawowy - zobacz ARKUSZ CKE 2016 I ODPOWIEDZI

Maturzyści w tym roku nie będą musieli czekać na sprawdzenie swoich odpowiedzi do czerwca. Jeszcze dziś CKE opublikuje na swojej stronie oficjalny arkusz matury 2016 z historii podstawowej, a eksperci z Edulandia.pl rozwiążą go, by każdy maturzysta mógł zobaczyć przykładowe odpowiedzi i uspokoić nerwy. Odpowiedzi opublikujemy na stronie oraz naszym profilu facebookowym "Ożeż w maturę".

Dyskutuj o egzaminie maturalnym. Dziel się opiniami, odpowiedziami i wątpliwościami związanymi z egzaminem na facebookowym fanpage'u "Ożeż w maturę" .

Zobacz HARMONOGRAM!

Więcej o: