Matura 2016 - GEOGRAFIA, poziom rozszerzony już JUTRO! [PYTANIA, ODPOWIEDZI, ARKUSZ]

Matura 2016 z geografii na poziomie rozszerzonym to wbrew pozorom niełatwy orzech do zgryzienia, ale przy dobrym wyniku otwiera bardzo wiele możliwości rekrutacji na bardzo różne tematycznie kierunki studiów. Dlatego zarówno przyszli językoznawcy, jak i archeolodzy decydują się bardzo licznie zdawać właśnie ten przedmiot na maturze. W tamtym roku było to 22 procent uczniów. Jak matura z geografii będzie wyglądała w tym roku?

Matura 2016 z geografii, poziom rozszerzony. Wiemy, jak będzie wyglądał tegoroczny arkusz egzaminacyjny

Arkusz przygotowany przez CKE na maturę 2016 z geografii nie będzie się wyraźnie różnił od tego w roku poprzednim. Nadal będzie on zawierał ok. 35 zadań, w tym zadania otwarte i zamknięte. Na rozwiązanie arkusza, tak jak w tym roku, maturzyści mieli 180 minut. Na maturze z geografii rozszerzonej z pewnością pojawią się zadania dotyczące życia i gospodarki człowieka, problemów demograficznych czy przyrodniczych. Warto też przed jutrem przećwiczyć korzystanie ze źródeł informacji geograficznej.

Matura z geografii 2016, poziom rozszerzony. Zagadnienia, które zawsze pojawiają się na maturze a geografii

Zagadnienia, które maturzysta powinien opanować na jutrzejszy egzamin zostały dokładnie opisane na stronie CKE. Są to m.in. dostrzeganie prawidłowości dotyczących środowiska przyrodniczego, życia i gospodarki człowieka oraz wzajemnych powiązań i zależności w systemie człowiek-przyroda-gospodarka, analiza i wyjaśnianie problemów demograficznych społeczeństw, proponowanie rozwiązań problemów występujących w środowisku geograficznym, pozyskiwanie, przetwarzanie oraz prezentowanie informacji na podstawie różnych źródeł informacji geograficznej, wykorzystanie różnych źródeł informacji do analizy i prezentowania współczesnych problemów przyrodniczych, gospodarczych, społecznych, kulturowych i politycznych.

Matura 2016. Geografia, poziom rozszerzony - jakie były najtrudniejsze zadania?

W tamtym roku maturzyści wymieniali kilka zadań jako te, które sprawiły im dużą trudność. Dotyczyły one obliczania wysokości górowania Słońca w miejscu oznaczonym na rysunku oraz wskazania najlepszej lokalizacji obiektów, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Pierwsze zadanie okazało się najtrudniejszym poleceniem w arkuszu - pokazało, że wyobraźnia przestrzenna i rozumienie podstaw astronomii to słaba strona maturzystów. Procent poprawnych odpowiedzi wyniósł tutaj 19. W drugim zadaniu bardzo istotnym punktem było właściwe rozumienie legendy mapy, w tym klas bonitacyjnych gleb. Poziom wykonania zadania wynosił 33 proc.

Matura 2016 z geografii, poziom rozszerzony. WYNIKI, ARKUSZ CKE I ODPOWIEDZI

Maturzysto, nie czekaj z rozwianiem swoich wątpliwości do czerwca! Już jutro, po publikacji oficjalnych arkuszy eksperci z Eduladnia.pl rozwiążą maturę 2016 z geografii, a my opublikujemy ich odpowiedzi na stronie i naszym profilu na Facebooku "Ożeż w maturę".

Dyskutuj o egzaminie maturalnym. Dziel się opiniami, odpowiedziami i wątpliwościami związanymi z egzaminem na facebookowym fanpage'u "Ożeż w maturę" .

Więcej o: